Wsparcie dla młodych

Fabryka Sztuki- Łódź

Cykl imprez - koncerty, wystawy, spektakle oraz warsztaty z zakresu przemysłów kreatywnych - przygotowano od czwartku na otwarcie Art_Inkubatora w Fabryce Sztuki.

Działalność rozpocznie tam wkrótce 25 firm z takich branż jak: moda, architektura, fotografia czy film.

Art_Inkubator jest częścią Fabryki Sztuki, która mieści się w trzech zrewitalizowanych budynkach o łącznej powierzchni prawie 7 tys. m kw. przy ul. Tymienieckiego w Łodzi. Przed laty były to pomieszczenia produkcyjno-magazynowe fabryki należącej do Karola Scheiblera.

Art_Inkubator ma być miejscem przeznaczonym głównie dla młodych twórców, którzy tutaj będą mogli tworzyć i zdobywać wiedzę w zakresie przedsiębiorczości, a później komercjalizować swoje projekty.

Zdaniem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, po rewitalizacji obiektów udało się zachować klimat tego miejsca, a jednocześnie stworzyć nowoczesne możliwości wykorzystania tej przestrzeni przez młodych, kreatywnych ludzi. Oficjalne otwarcie inkubatora odbędzie się 8 maja, ale wydarzenia z nim związane potrwają 10 dni.

Zaplanowano koncerty, wystawy, spektakle, a także zwiedzanie zrewitalizowanych obiektów. Jak poinformował w poniedziałek dyrektor Fabryki Sztuki Maciej Trzebeński, w programie są także warsztaty z zakresu prowadzenia biznesu kreatywnego. - Dla nas jest to pierwszy element budowania wsparcia merytorycznego dla naszych rezydentów, których wybraliśmy w pierwszym konkursie - zaznaczył.

W pierwszym konkursie na wynajem powierzchni w Art_Inkubatorze na rezydentów z sektora przemysłów kreatywnych czekało 10 podwójnych biur, dwie pracownie i cztery galerie. Wybrano 25 z 64 wniosków złożonych przez młodych twórców, którzy będą działać w takich branżach jak m.in. moda, architektura, projektowanie, fotografia i film. Wśród nich jest też np. iluzjonista.

Rezydenci przez dwa lata mogą liczyć na atrakcyjne stawki wynajmu powierzchni, szkolenia i doradztwo w prowadzeniu działalności gospodarczej. Będą mogli korzystać z kawiarni z przestrzenią coworkingową, sal konferencyjnych i pracowni.

Wśród czwórki twórców, którzy będą mieli swoje galerie w Art-Inkubatorze jest Marta Libiszowska-Jóźwiak, która pod marką BagaBaga tworzy biżuterię tekstylną i torby. Zamierza ona prowadzić w niej warsztaty twórcze i edukacyjne oraz zapraszać do współpracy innych artystów. - Takie jest też założenie Art_Inkubatora, żebyśmy się nawzajem wspierali i żeby ta energia twórcza potęgowała się właśnie poprzez współpracę - powiedziała Libiszowska-Jóźwiak.

Rewitalizacja części pofabrycznego kompleksu przy ul. Tymienieckiego kosztowała prawie 32 mln zł. Dziedziniec został obudowany szklanym dachem i ścianami. Będzie służył jako patio - z windą umożliwiającą dotarcie na ostatnie piętro. Połowa pieniędzy na inwestycję pochodziła z Unii Europejskiej; pozostałą kwotę wyłożyło miasto.

(-)
Materiał Organizaora
6 maja 2014

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia