Wspólne pożegnanie lata i świętowania urodzin

19. urodziny Instytutu Teatralnego. Solidarnie z Ukrainą i Białorusią

Ostatnia sobota wakacji (27 sierpnia) to - już tradycyjnie - czas wspólnego pożegnania lata i świętowania urodzin Instytutu Teatralnego na warszawskim zielonym Jazdowie. Tegoroczne wydarzenie upłynie pod znakiem solidarności między społecznością polską a ukraińską i białoruską. Zapraszamy między innymi na spektakl „Halo sąsiad?!" grupy Fantasmagorie, cyrkowe warsztaty, monodram „Ryszard po Ryszardzie" Lidii Danylczuk oraz koncert „Ptaszyna", poświęcony tradycyjnej muzyce i pieśniom ludowym z Ukrainy. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.


To już kolejny - ósmy - rok żegnania starego i witania nowego sezonu teatralnego w ramach wydarzenia „Koniec lata na Jazdowie" Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. W ten sposób symbolicznie świętujemy też urodziny powołanej w lipcu 2003 roku placówki, otwieramy szerzej niż na co dzień drzwi instytucji, zapraszamy za kulisy pracy i mówimy o planach oraz wyzwaniach, które codzienność stawia przed społecznością teatralną.

W tym roku - w związku z trwającą w Ukrainie wojną oraz sytuacją geopolityczną na świecie - chcielibyśmy skierować uwagę naszej publiczności i przyjaciół na solidarność między społecznością polską a ukraińską i białoruską, a także artystyczną współpracę między naszymi narodami.

19. urodziny rozpoczniemy o godz. 13.00 na trawie przed Instytutem spektaklem cyrkowym - dla dzieci od lat 5 - „Halo sąsiad?!" grupy Fantasmagorie. Podczas przedstawienia dzieci będą miały możliwość obejrzenia działań z użyciem diabolo, kija ogniowego, maczug oraz pochodni, a po pokazie wziąć udział w warsztatach cyrkowych. Spektakl zagrany zostanie w języku polskim, natomiast podczas warsztatów obecne będą animatorki mówiące po ukraińsku.

O godz. 15.30 w sali teatralnej Instytutu rozpocznie się pokaz wideo spektaklu „Gęsi-ludzie-łabędzie" grupy „Kupałowcy" z Białorusi, powstałego w ramach programu „Rezydencje Artystyczne. Białoruś i Ukraina" IT. Przedstawienie - które miało premierę w czerwcu 2022 w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie - oparte jest na II części powieści „Psy Europy" współczesnego białoruskiego pisarza Alhierda Bacharewicza. To dystopijno-fantasmagoryczna wizja możliwego rozwoju wydarzeń w Białorusi.

Po dwugodzinnym pokazie odbędzie się spotkanie z artystami, które poprowadzi Irina Lappo, a w Galerii Jednego Przedmiotu :+ czekać będziemy (godz. 17.30) z osobistą dla wielu z nas wystawą: Profesor Zbigniew Raszewski - z archiwum domowego. Niespełna rok temu Instytut Teatralny wzbogacił się o obszerne i niezwykle cenne archiwum domowe naszego Patrona. Zawiera ono księgozbiór, pamiątki rodzinne, a nawet elementy wyposażenia gabinetu Profesora. Część z tych przedmiotów zaprezentujemy - i opowiemy o nich - właśnie podczas Urodzin.

O godz. 18.30 zapraszamy na monodram „Ryszard po Ryszardzie" Lidii Danylczuk, współzałożycielki lwowskiego „Teatru w koszyku", w którym wspomniany spektakl grany jest nieprzerwanie od 15 lat. Opowieść koncentruje się na królu-tyranie Ryszardzie III i rozpoczyna w momencie końca dramatu Shakespeare'a. Widzowie są świadkami walki władcy z samym sobą, jego przygotowań do być może ostatniej bitwy, którą przyjdzie mu stoczyć. Spektakl zagrany zostanie w języku ukraińskim i angielskim (równolegle), z polskimi napisami.

Po monodramie Danylczuk publiczność będzie miała okazję wziąć udział w rozmowie o sytuacji artystek i artystów ukraińskich, poprowadzonej przez Żenię Klimakina.

Wspólne świętowanie zakończymy koncertem na scenie plenerowej, co staje się powoli naszą urodzinową tradycją. Tym razem będzie to koncert „Ptaszyna", podczas którego współczesne aranżacje i nowe autorskie kompozycje oplotą wspaniałe tradycyjne pieśni ukraińskie, poleskie oraz krymskotatarskie. Muzycy zaproszeni do projektu: Natalia Rybka-Parchomenko - śpiewaczka i artystka związana z zespołem „Kurbasy" ze Lwowa, Paweł Szamburski (autor koncepcji koncertu, klarnecista, kompozytor i animator kultury), Hubert Zemler (perkusista, kompozytor, pedagog) i Alaksiej Warsoba (akordeonista, aranżer; uchodźca z Białorusi).

Na osoby, które w ostatnią sobotę wakacji odwiedzą Instytut i jego ogród, czekać będą także inne niespodzianki i prezenty: bezpłatne egzemplarze książek (wydawnictw Instytutu) oraz upominki, którymi obdarujemy uczestniczki i uczestników poszczególnych wydarzeń. Tego dnia do zakupionych w księgarni Prospero IT książek wydanych przez Instytut dołączymy stworzoną specjalnie dla nas sojową świecę o tajemniczo brzmiącym zapachu „końca lata na Jazdowie".

Na wszystkie wydarzenia w ramach 19. urodzin Instytutu Teatralnego wstęp jest bezpłatny.

__

Szczegółowy program 19. urodzin Instytutu Teatralnego

13.00 - 14.00 | „Halo sąsiad?!"

Pewnego razu, gdy za oknem szaleje burza i trzaskają pioruny, mieszkająca na poddaszu kamienicy Arabela Tapiana próbuje dzielnie przetrwać noc, co jest dla niej wyjątkowo trudne, gdyż potwornie boi się burzy. Do tego - przez dziurawy dach - deszcz zalał jej mieszkanie. W końcu Arabela nie wytrzymuje napięcia i dzwoni po sąsiada z dołu, by ratował ją z opałów i dotrzymał jej towarzystwa. Sąsiad - Rumburak Namydlon, ucieszywszy się z telefonu, biegnie do niej z pomocą. Wtedy zaczyna się cała akcja przedstawienia.

Rumburak odkrywa w mieszkaniu swojej sąsiadki mnóstwo ciekawych i nieznanych mu wcześniej obiektów. Okazuje się, że babcia Arabeli pracowała niegdyś w cyrku i przekazała wnuczce namiastkę cyrkowych umiejętności. Zainspirowany tym Rumburak próbuje zająć myśli sąsiadki, by zapomniała o trzaskającej piorunami burzy i jednocześnie próbuje odgonić ją na wszelkie możliwe, nieco magiczne sposoby.

Spektakl przepełniony jest komicznymi gagami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji, a bohaterowie rozbawiają i wciągają publiczność do gry, gdy potrzebna jest dodatkowa „sąsiedzka pomoc".

14.00 - 15.00 | Warsztaty cyrkowe dla dzieci od lat 5

15.30 - 17.30 | „Gęsi-ludzie-łabędzie"

Od twórców:
Uwagę widza kierujemy na najbliższą przyszłość Białorusi - jawiącą się dzisiaj raczej w czarnych barwach - w której oprócz degradacji języka, kultury, moralności oraz technologii zanika samo pojęcie „Białoruś". To spektakl-przestroga dla nas wszystkich, a przede wszystkim dla Białorusinów, ponieważ tylko razem jesteśmy w stanie zapobiec ucieleśnieniu się nadchodzącej katastrofy.

reżyser: Alaksandr Harcujeu
aktorzy: Aleh Harbuz, Alaksandr Zielanko, Siarhiei Czub, Ihar Sihau, Andrej Drobysz, Alaksandr Kaziełła, Mikałaj Stońka, Eryk Arłou-Szymkus, Walancina Harcujewa, Zoja Biełachwoscik, Kaciaryna Jaworska, Michaił Zuj

Po pokazie spotkanie z artystami grupy „Kupałowcy".

17.30 | otwarcie wystawy Profesor Zbigniew Raszewski - z archiwum domowego (Galeria Jednego Przedmiotu :+)

Niespełna rok temu Instytut Teatralny wzbogacił się o obszerne i niezwykle cenne archiwum domowe Profesora Zbigniewa Raszewskiego. Składa się na nie księgozbiór, pamiątki rodzinne, a nawet elementy wyposażenia gabinetu Profesora.

O godz. 17:30 zaprezentujemy część archiwum, aby pokazać i opowiedzieć o naszym Patronie nie tylko jako o wielkim naukowcu, historyku, twórcy współczesnej teatrologii, ale także o człowieku otoczonym rodziną, przyjaciółmi, pełnym pasji i wiary.

18.30 - 19.30 | „Ryszard po Ryszardzie"

Perspektywa przegranej, czy wręcz kary, jaka może dosięgnąć despotę jest szczególnie akcentowana w spektaklu. Znamienna pozostaje również interpretacja postaci Ryszarda III jako człowieka tęskniącego za miłością, łaknącego jej jak tlenu. Wyrazistość i osobowość aktorska Lidii Danylczuk nadaje sztuce będącej opowieścią o władzy i niebezpieczeństwach jej nadużywania, wyjątkową i niepodrabialną głębię.

reżyseria: Iryna Wołycka
wykonanie: Lidia Danylczuk
światło: Jewhen Kopjow
opracowanie polskiej wersji językowej: Mateusz Nowak
19.45 - 21.00 | Rozmowa o sytuacji artystek i artystów ukraińskich
21.00 | Koncert „Ptaszyna"

„Ptaszyna" to spotkanie wybitnych artystów, poświęcone tradycyjnej muzyce i pieśniom ludowym z Ukrainy. Twórcą koncepcji koncertu jest klarnecista Paweł Szamburski, a wydarzenie uświetni przygotowany specjalnie na tę okazję performans taneczny w choreografii Ilony Gumowskiej. Artystka wspólnie z młodymi tancerzami z Ukrainy przeniesie metaforyczny wymiar muzyki oraz dźwięku w strefę gestu i ruchu.

Na początku wojny przeczytałam przejmujący wiersz ukraińskiej poetki, który przypomniał mi motyw ukraińskiej pieśni ludowej. Ten wiersz opowiada o wojnie na Ukrainie i bólu, jaki teraz przeżywają Ukraińcy. A także o naszym zwycięstwie, które na pewno nastąpi. Chciałam, aby muzykę do niego stworzyła wyjątkowa śpiewaczka Dominika Czekun, mająca 87 lat.

Piosenkę „Ptaszyna" ze słowami Iwanny Kobielewy oraz z muzyką Dominiki Czekun po raz pierwszy usłyszymy w projekcie o tej samej nazwie. Bo ptaszyna to moja Ukraina - piękna, silna i wolna. Której skrzydła nigdy się nie złamią!.
Natalia Rybka-Parchomenko
koncepcja koncertu, klarnet: Paweł Szamburski
śpiew: Natalia Rybka-Parchomenko
perkusja: Hubert Zemler
akordeon: Alaksiej Warsoba
choreografia: Ilona Gumowska

__

19-ий день народження Театрального інституту. Солідарно з Україною та Білоруссю

Остання субота канікул (27 серпня) — це, вже традиційно, час спільного прощання з літом і святкування дня народження Театрального інституту на зеленому варшавському Яздуві. Цьогорічне святкування пройде під знаком солідарности польської спільноти з українською та білоруською. Запрошуємо, зокрема, на спектакль «Алло, сусіде!» групи «Фантасмагорії» й майстер-клас циркового мистецтва, моновиставу «Річард після Річарда» Лідії Данильчук та концерт «Пташина», присвячений традиційній музиці й народним пісням з України. Вхід на всі події безкоштовний.

Цього року — у зв'язку з війною в Україні та геополітичною ситуацією у світі — ми хотіли б звернути увагу наших глядачів та друзів на солідарність між польською спільнотою та українською і білоруською, а також на мистецьку співпрацю між нашими націями.

Відзначення 19-го дня народження Інституту ми розпочнемо о 13.00 на газоні біля Інституту цирковою виставою (для дітей від 7 років) «Алло, сусіде!» групи «Фантасмагорії». Під час вистави діти матимуть можливість подивитися трюки з використанням діаболо, булав, вогняних булав та факелів, а після показу взяти участь у майстер-класі циркового мистецтва. Спектакль буде показаний польською мовою, а під час майстер-класу будуть присутні українські аніматорки.

О 15.30 у театральній залі Інституту відбудеться відеопоказ спектаклю «Гуси-люди-лебеді» групи «Купалівці» з Білорусі, підготованого в рамках програми «Мистецькі резиденції. Білорусь і Україна» Театрального інституту. Вистава, прем'єра якої відбулася у червні 2022 року в Театрі ім. Юліуша Остерви в Любліні, спирається на ІІ частину роману «Пси Європи» сучасного білоруського письменника Альгерда Бахаревича. Це дистопійно-фантасмагорична візія можливого розвитку подій у Білорусі.

Після двогодинного показу відбудеться зустріч із акторами, яку вестиме Ірина Лаппо, а в Галереї одного об'єкта чекатимемо (о 17.30) з особистою для багатьох із нас виставкою «Професор Збіґнєв Рашевський — з домашнього архіву». Не минуло й року, як до Театрального інституту перейшов багатий і надзвичайно цінний домашній архів нашого Покровителя. Він містить книгозбір, сімейні пам'ятки, а навіть елементи устрою кабінету Професора. Частину з цих предметів ми представимо і розповімо про них саме під час Дня народження.

О 18.30 запрошуємо на моновиставу «Річард після Річарда» Лідії Данильчук, співзасновниці львівського «Театру в кошику», в якому цей спектакль не сходить зі сцени вже 15 років. Оповідь зосереджується на постаті короля-тирана Річарда ІІІ і розпочинається у момент закінчення драми Шекспіра. Глядачі є свідками боротьби правителя з самим собою і готування до, можливо, останньої битви, на яку йому доведеться стати. Моновистава буде виконана українською і англійською мовами (паралельно) з польськими субтитрами.

Після моновистави Лідії Данильчук глядачі матимуть можливість узяти участь у дискусії про становище українських мисткинь і митців, яку вестиме Євген Клімакін.

Спільне святкування ми завершимо концертом на сцені просто неба, що поволі стає традицією наших днів народження. Цього разу це буде концерт «Пташина», під час якого сучасні аранжування й нові авторські композиції переплітатимуться з прекрасними українськими поліськими та кримськотатарськими традиційними піснями. Запрошені до проєкту музиканти: Наталія Рибка-Пархоменко (співачка й актриса, учасниця гурту «Курбаси» зі Львова), Павел Шамбурський (кларнетист, композитор і аніматор культури), Губерт Землер (перкусіоніст, композитор, педагог) та Аляксєй Варсоба (акордеоніст, аранжувальник, біженець із Білоруси).

На всіх, хто в останню суботу канікул відвідає Інститут і його сад, чекатимуть також інші сюрпризи й подарунки: безкоштовні примірники книжок (видань Інституту) та сувеніри, які ми подаруємо учасницям і учасникам окремих заходів. Цього дня до кожної купленої в інститутській книгарні «Просперо» книжки, виданої Інститутом, ми додамо спеціально виготовлену для нас соєву свічку з таємничим запахом «кінця літа на Яздуві».

Вхід на всі заходи в рамках 19-го дня народження Театрального інституту безкоштовний.
__

Детальна програма 19-го дня народження Театрального інституту

13.00–14.00 | «Алло, сусіде!»

Одного разу, коли за вікном шаленіє гроза і гримить грім, Арабелла Тапіана, яка живе в мансарді кам'яниці, намагається сміливо перечекати ніч, що їй надзвичайно важко зробити, адже вона страшенно боїться грози. Крім того, через дірявий дах дощ залляв їй усе помешкання. Нарешті Арабелла не витримує напруги і дзвонить до сусіда знизу, щоб урятував її від нещастя й склав їй товариство. Сусід — Румбурак Намидльон, втішений дзвінком, поспішає їй на поміч. Із цього починається дія вистави.

Румбурак відкриває в помешканні своєї сусідки масу цікавих і незнаних йому раніше предметів... Виявляється, що бабуся Арабелли працювала колись у цирку й передала внучці дещицю циркових умінь. Натхненний цим, Румбурак намагається зайняти думки сусідки, щоб вона забула про грозу, що гримить і блискає, а водночас намагається відігнати цю бурю всіма можливими, дещо магічними, способами.

Спектакль переповнений комічними ситуаціями і неочікуваними поворотами сюжету. Герої веселять глядачів і втягують їх у гру, коли потребують додаткової «сусідської допомоги».

14.00–15.00 | Майстер-клас циркової майстерності для дітей від 7 років

15.30–17.30 | «Гуси-люди-лебеді»

Група «Купалівці» спрямовує увагу глядача на найближче майбутнє Білоруси, яка сьогодні бачиться радше в темних кольорах — майбутнє, в якому, крім виродження мови, культури, моральности та технології, зникає саме поняття «Білорусь». Це спектакль-застереження для нас усіх, а передовсім для білорусів, оскільки лише разом ми спроможні запобігти втіленню катастрофи, що надходить.

режисер: Аляксандр Гарцуєв

актори: Алєг Гарбуз, Аляксандр Зелянко, Сяргєй Чуб, Ігар Сігов, Андрей Дробиш, Аляксандр Казєлло, Мікалай Стонька, Ерик Арлов-Шимус, Валянціна Гарцуєва, Зоя Бєлахвосцік, Кацярина Яворська, Міхаїл Зуй.

Після показу — зустріч із акторами групи «Купалівці».

18.30–19.30 | «Річард після Річарда»

У виставі особливо підкреслюється перспектива поразки або навіть покарання, яке може настигнути деспота. Знаменною залишається також інтерпретація постаті Річарда ІІІ як людини, якій бракує любові і яка потребує її, як кисню. Виразність і акторська особистість Лідії Данильчук, надає п'єсі, яка розповідає про владу й небезпеки зловживання нею, виняткової й непідробної глибини.

Виконавиця — Лідія Данильчук
Режисер — Ірина Волицька
Світло — Євген Копйов
Підготовка польської мовної версії — Ірина Лаппо
19.45 –21.00 | Дискусія про становище українських мисткинь і митців
21.00 | Концерт «Пташина»

«Пташина» — це зустріч видатних митців, присвячена традиційній музиці й народним пісням з України. Концерт прикрасить підготований спеціально з цієї нагоди танцювальний перформанс у хореографії Ілони Ґумовської, яка спільно з молодими танцюристами з України перенесе метафоричний вимір музики і звуку в сферу жесту й руху.

«На початку війни я прочитала пронизливий вірш української поетеси, який нагадав мені мотив української народної пісні. Цей вірш розповідає про війну в Україні та біль, який тепер переживають українці. А також про нашу перемогу, яка, безсумнівно, настане. Я хотіла, щоб музику до нього створила виняткова співачка Домініка Чекун, якій 87 років.

Пісню «Пташина» на слова Іванни Кобєлєвої та музику Домініки Чекун ми вперше почуємо в рамках однойменного проєкту. Бо пташина — це моя Україна, красива, сильна і вільна, крила якої ніколи не поламаються!».

Наталія Рибка-Пархоменко
концепція концерту, кларнет: Павел Шамбурський
спів: Наталія Рибка-Пархоменко
перкусія: Губерт Землер
акордеон: Аляксєй Варсоба
хореографія: Ілона Ґумовська

fb tw
Źródło:
Materiał własny

(-)
Instytut Teatralny
23 sierpnia 2022

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia

„Tupot Poetycki" - w B...
Zuzanna Szmidt
Zuzanna Szmidt - urodzona w Warszawie...