Wstęp wolny na przedpremierowy pokaz

"Królewstwo Wszechwanny" - reż. Paweł Paszta - Teatr Żydowski Warszawa

29 października o godz. 19 Teatr Żydowski zaprasza na niebiletowany przedpremierowy pokaz „Królestwa Wszechwanny”, nowego spektaklu w reżyserii Pawła Paszty. Światowa prapremiera zaplanowana jest na 12 grudnia.

"Królestwo Wszechwanny" to sztuka oparta na niepublikowanej wcześniej w Polsce prozie, skeczach, piosenkach i poezji pochodzących z różnych okresów twórczości izraelskiego dramaturga Hanocha Levina. Levin zasłynął w Izraelu, jako skandalista – twórca sztuk, które w ostrym, częstokroć wulgarnym, a zarazem kabaretowym stylu krytykowały izraelski militaryzm i wyśmiewały żydowskie elity polityczne. „Królestwo Wszechwanny" to sztuka o miłości i wojnie – dwóch nieuniknionych i zarazem podstawowych elementach życia. Z miłości rodzą się konflikty, z konfliktów wypływają nowe miłości. Bez jednych i drugich nie możemy żyć, jak bez wody – która jest zresztą tutaj podstawowym składnikiem przestrzeni scenicznej według scenografii Eweliny Brudnickiej. Jako źródło życia, niebezpieczeństwo śmierci, a może jako zwykła codzienna kąpiel? 

Podczas czytania performatywnego teatr napełni się atmosferą z pogranicza tragedii i karnawału, której towarzyszyć będą dźwięki instrumentów dętych w kompozycjach Tomasza Jakuba Opałki. Aktorzy wejdą w role dla nich samych zaskakujące i nieprzewidywalne. Nie wiadomo, jak to się skończy, ale warto sprawdzić!

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz, Warszawa, Plac Grzybowski 12/16

(-)
Materiał Teatru
29 października 2014
Portrety
Paweł Paszta

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...