Wtorek z Dostojewskim

"Bracia Karamazow" w TVP Kultura.

Spektakl "Bracia Karamazow" lubelskiego Teatru Provisorium 13 listopada w TVP Kultura.

Życie spektaklu trwa zwykle kilka lat, przy dużym szczęściu - kilkanaście. Są też przedstawienia - muzea, grane od wielu dziesięcioleci, zawsze według tego samego scenariusza, z powoli starzejącą się obsadą. "Bracia Karamazow" Janusza Opryńskiego, okrzyknięte jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych minionego sezonu, wielokrotnie pokazywane w Polsce i w Europie, zostały zarejestrowane dla TVP Kultura w doskonałym momencie: spektakl jest świeży, młody, mocny, wciąż stanowi wyzwanie dla aktorów i wciąż zaskakuje wszystkich. A jednocześnie odsłania nieznaną twarz: gra planów, zbliżenia aktorów, niedostępne widzom w tradycyjnym teatrze, pozwalają "Braci" odkryć na nowo.

Spektakl Janusza Opryńskiego, mocno osadzony w konwencji bliskiej tradycji Teatru Provisorium, legendy polskiego teatru alternatywnego, nie daje widzowi wytchnąć: scena z aktorami zamkniętymi w umownych ramach dekoracji kręci się coraz szybciej i nic tego dzikiego pędu nie może zatrzymać, ani rozsądek, ani asceza, ani namiętność. Dramaturgia spektaklu jest boleśnie precyzyjna, lodowato konsekwentna - kolejne wydarzenia prowadzą do katastrofy, nie dlatego, że Boga nie ma, ale dlatego, że podejmowane są ślepe próby jego odszukania, przywrócenia i narzucenia.

Sięgając po Dostojewskiego, reżyser zainspirował zupełnie nowe tłumaczenie - na potrzeby spektaklu powstał kongenialny przekład Cezarego Wodzińskiego, filozofa, badacza, tłumacza. Opryński zagrał o wszystko - i udowodnił, że we współczesnym teatrze można bez patosu pytać o porządek świata i mądrze mówić o winie, karze, namiętnościach i wybaczeniu. Obowiązkowe.

***
13.11.2012, godz. 20:20

(-)
Materiał nadesłany
12 listopada 2012
Portrety
Janusz Opryński

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia