Wujaszek uleczył Teatr Polski

"Wujaszek Wania" Teatr Polski w Warszawie

Teatr Polski w Warszawie po długim okresie zastoju na dużej scenie, zaprasza nas na Wujaszka Wanię Antoniego Czechowa w reżyserii Wieniamina Filsztyńskiego. Rosyjski reżyser, specjalista od metody Stanisławskiego, okazał się zbawieniem dla pogrążającego się w marazmie Teatru Polskiego.

Od progu teatru zaczynamy być podejrzliwi, na biletach napis: miejsca nienumerowane, wchodzimy na widownię, siedzenia w pokrowcach, bileterka zaprasza nas na scenę. Tam odsłonięta scenografia, siadamy na specjalnie wybudowanej widowni. Już te zabiegi sprawiają, że tradycyjne nastawienie, z jaki przychodziło się zwykle do Polskiego, rozmywa się.

Czterogodzinny spektakl został przez reżysera świetnie podzielony. Czas spędzony w teatrze nie dłuży się, obraz hipnotyzuje widza. Każda część jest kolejnym etapem, innym rodzajem emocji, które razem sprawiają, że punkt kulminacyjny – scena kłótni Wujaszka z Sieriebriakowem wbija widzów w fotele. Uświadamiamy sobie, że każdy z nas ma w sobie cząstkę jednego i drugiego, że ta emocjonalna dialektyka zachodzi w każdym z nas.

I choć twórcom spektaklu nie udaje się niekiedy uniknąć podstawowych klisz związanych z dramaturgią Czechowa – widzimy między innymi tradycyjne stroje rosyjskich letników, już w pierwszej scenie w centralnym miejscu stoi samowar, to postacie nie są stworzonymi przez Czechowa „formami do powielania”, matrycami – są żywymi ludźmi, których losem jesteśmy do głębi poruszeni i to największa zaleta tego spektaklu.

Na wyróżnienie zasługuje odtwórca roli tytułowej - nieczęsto w Warszawie oglądany Mariusz Wojciechowski, a także Krzysztof Kumor w roli Sieriebriakowa. Obaj aktorzy tworzą na scenie wspaniały, uzupełniający się duet. Nie da się nie zauważyć, że metoda Stanisławskiego daje im ogromne możliwości. Przemianę widać także w zespole. Podczas oklasków aktorów widzimy z bliska, z ich twarzy bije niezwykła radość. Po latach rzemieślniczego grania pod dyktando, zostali wysłuchani, pozwolono im opuścić ciasną klatkę tradycji, uwolnić skrywane emocje – stali się artystami.

Teatr Polski w Warszawie
"Wujaszek Wania"
Antoni Czechow
Reżyseria: Wieniamin Filsztyński
Obsada: Krzysztof Kumor, Małgorzata Lipmann, Katarzyna Kołeczek, Katarzyna Stanisławska, Barbara Dobrzyńska, Mariusz Wojciechowski, Tomasz Borkowski, Dominik Łoś, Maciej Mikołajczyk
Premiera: 15. stycznia 2009r.

Konrad Szpindler
Dziennik Teatralny Warszawa
22 stycznia 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...