Wujaszek uleczył Teatr Polski

"Wujaszek Wania" Teatr Polski w Warszawie

Teatr Polski w Warszawie po długim okresie zastoju na dużej scenie, zaprasza nas na Wujaszka Wanię Antoniego Czechowa w reżyserii Wieniamina Filsztyńskiego. Rosyjski reżyser, specjalista od metody Stanisławskiego, okazał się zbawieniem dla pogrążającego się w marazmie Teatru Polskiego.

Od progu teatru zaczynamy być podejrzliwi, na biletach napis: miejsca nienumerowane, wchodzimy na widownię, siedzenia w pokrowcach, bileterka zaprasza nas na scenę. Tam odsłonięta scenografia, siadamy na specjalnie wybudowanej widowni. Już te zabiegi sprawiają, że tradycyjne nastawienie, z jaki przychodziło się zwykle do Polskiego, rozmywa się.

Czterogodzinny spektakl został przez reżysera świetnie podzielony. Czas spędzony w teatrze nie dłuży się, obraz hipnotyzuje widza. Każda część jest kolejnym etapem, innym rodzajem emocji, które razem sprawiają, że punkt kulminacyjny – scena kłótni Wujaszka z Sieriebriakowem wbija widzów w fotele. Uświadamiamy sobie, że każdy z nas ma w sobie cząstkę jednego i drugiego, że ta emocjonalna dialektyka zachodzi w każdym z nas.

I choć twórcom spektaklu nie udaje się niekiedy uniknąć podstawowych klisz związanych z dramaturgią Czechowa – widzimy między innymi tradycyjne stroje rosyjskich letników, już w pierwszej scenie w centralnym miejscu stoi samowar, to postacie nie są stworzonymi przez Czechowa „formami do powielania”, matrycami – są żywymi ludźmi, których losem jesteśmy do głębi poruszeni i to największa zaleta tego spektaklu.

Na wyróżnienie zasługuje odtwórca roli tytułowej - nieczęsto w Warszawie oglądany Mariusz Wojciechowski, a także Krzysztof Kumor w roli Sieriebriakowa. Obaj aktorzy tworzą na scenie wspaniały, uzupełniający się duet. Nie da się nie zauważyć, że metoda Stanisławskiego daje im ogromne możliwości. Przemianę widać także w zespole. Podczas oklasków aktorów widzimy z bliska, z ich twarzy bije niezwykła radość. Po latach rzemieślniczego grania pod dyktando, zostali wysłuchani, pozwolono im opuścić ciasną klatkę tradycji, uwolnić skrywane emocje – stali się artystami.

Teatr Polski w Warszawie
"Wujaszek Wania"
Antoni Czechow
Reżyseria: Wieniamin Filsztyński
Obsada: Krzysztof Kumor, Małgorzata Lipmann, Katarzyna Kołeczek, Katarzyna Stanisławska, Barbara Dobrzyńska, Mariusz Wojciechowski, Tomasz Borkowski, Dominik Łoś, Maciej Mikołajczyk
Premiera: 15. stycznia 2009r.

Konrad Szpindler
Dziennik Teatralny Warszawa
22 stycznia 2009

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia