Wybitne zasługi na polu kultury

Jacek Głomb - "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski poinformował o przyznaniu reżyserowi i szefowi legnickiej sceny srebrnego medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". - Czekam jedynie na stosowną okazję do wręczenia wyróżnienia - powiedział.

W sierpniu br. minie dokładnie 20 lat od objęcia przez Jacka Głomba funkcji dyrektora naczelnego i artystycznego legnickiego teatru. Medal "Gloria Artis", który przyznany został szefowi tej sceny, jest odznaczeniem szczególnie prestiżowym, honorującym wybitne zasługi na polu kultury.

- Jackowi Głombowi udało się wyciągnąć legnicki teatr z etapu marazmu i stworzyć miejsce ważne dla teatru w Polsce i Europie, z którego wychodzą istotne sygnały dla polskiej sceny narodowej. Pojawił się nowy adres na mapie kultury w Polsce, bardzo ważny dla debaty i inwentaryzacji życia artystycznego. To jednak także bardzo ważne miejsce, gdzie rodzą się społeczne idee i działania ważne dla debaty o Polsce. Równie istotne jest to, że legnicki teatr ma bardzo szerokiego i zróżnicowanego odbiorcę. W miastach jednego teatru, takich jak Legnica, jest to bardzo trudne. Fakt, że to się udało w ciągu relatywnie niedługiego czasu, zasługuje na wielki szacunek - uzasadniał minister Bogdan Zdrojewski.

- Jestem bardzo zaskoczony tą informacją, ale bardzo się cieszę. Dla mnie ważne jest, że nasz teatr jest nie tylko znany, ale stał się nośnikiem oddziaływania społecznego nawet dla ludzi, którzy do niego nie chodzą - mówił na gorąco po spotkaniu z ministrem, które odbyło się w legnickiej kawiarni teatralnej Ratuszowa, Jacek Głomb.- Bogdan Zdrojewski jest najlepszym ministrem kultury, jakiego doświadczyłem. Jako dyrektor-weteran z dwudziestoletnim stażem wiem, co mówię. Stąd moje mieszane uczucia, że kandyduje do europarlamentu. Bo popieram tę kandydaturę, ale z pewnym żalem - dodał.

Podczas wtorkowego (13 maja) przedwyborczego spotkania z przedstawicielami legnickich środowisk kultury minister Zdrojewski zauważył, że wydarzeń kulturalnych najwyższej rangi w Polsce nie brakuje. Problem w tym, że nikt o tym nie wie. - Polski teatr to światowa czołówka z pierwszej piątki rankingu. Mamy jednak wielki problem z promocją tego sukcesu. Kultura w głównych mediach, na przykład w telewizyjnych Wiadomościach, przebija się tylko z okazji pogrzebów wielkich artystów. Sukcesy są w nich nieobecne - zauważył Bogdan Zdrojewski.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
14 maja 2014
Portrety
Jacek Głomb

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia