Wybitny odznaczony

Złoty Krzyż Zasługi dla Pawła Szkotaka

Dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu Paweł Szkotak otrzymał z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Złoty Krzyż Zasługi. Odznaczenie zostało przyznane za wybitne zasługi dla Wielkopolski, za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej oraz za zasługi dla społeczności lokalnej.

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się 2 czerwca w poznańskim Ratuszu w związku z wizytą Prezydenta RP w Poznaniu z okazji 25. rocznicy wolnych wyborów. Bronisław Komorowski podkreślił, że przypadające 4 czerwca święto "w sposób naturalny zwraca uwagę nie tylko na historyczne zasługi Polski sprzed 25 lat w obaleniu komunizmu, ale zwraca też uwagę na polskie osiągnięcia dnia dzisiejszego".

Paweł Szkotak jest reżyserem, założycielem Teatru Biuro Podróży (1988) oraz jego dyrektorem do 2003 roku. Od 2003 roku jako dyrektor naczelny i artystyczny kieruje Teatrem Polskim w Poznaniu; od 1996 roku jest dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Maski" w Poznaniu. Od 2007 roku jest dyrektorem Spotkań Teatralnych "Bliscy Nieznajomi"; jest również inicjatorem i jurorem konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości" (w tym roku przypada 7. edycja konkursu). Od września 2013 Paweł Szkotak pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów. Jest laureatem wielu nagród m.in. nagrody Kapituły Miasta Poznania (1991) i Paszportu "Polityki" w dziedzinie teatru (2004).

Wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli, które zostały pokazane na festiwalach teatralnych w Bogocie, Bombaju, Buenos Aires, Chicago, Delhi, Filadelfii, Kairze, Meksyku, Moskwie, Minneapolis, Nowym Jorku, Perth (Australia), Phoenix, St. Petersburgu, Seulu, Singapurze, Teheranie oraz w prawie wszystkich krajach europejskich.

W 2011 spektakl "Planeta Lem" wyprodukowany przez Teatr Biuro Podróży i Instytut Adama Mickiewicza prezentowany był w ramach programu kulturalnego "I, Culture" Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2011. Przedstawienie zostało pokazane w Brukseli, Paryżu, Londynie, Berlinie, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku we współpracy z Instytutami Polskimi i Ambasadami Polskimi oraz partnerami lokalnymi. W maju 2013 "Otello" w reż. Pawła Szkotaka zdobył wyróżnienie w 17. Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2012/2013 przyznawane przez Fundację Theatrum Gedanense.

(-)
Materiał Teatru
4 czerwca 2014
Portrety
Paweł Szkotak

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia