Wybrzeże i Opera Bałtycka w TVP

Trójmiejskie spektakle w telewizji

Przez najbliższe dni bez problemu można nadrobić teatralne zaległości. Głośne trójmiejskie spektakle obejrzymy, nie ruszając się z domu. W TVP Kultura wyemitowane zostaną "Ariadna na Naxos" i "Zmierzch bogów"

To ostatnia szansa na obejrzenie tych tytułów w tym sezonie. 

W marcu oglądaliśmy bezpośrednią transmisję musicalu "Lalka", wprost ze sceny Teatru Muzycznego w Gdyni. Teraz ujrzymy rejestracje nagrań kolejnych wyróżniających się trójmiejskich spektakli ostatnich lat.

Produkcja Państwowej Opery Bałtyckiej "Ariadna na Naxos" [na zdjęciu] powstała na konkurs solistów w węgierskim Szeged w 2009 roku. Dlatego też do udziału w operze Richarda Straussa zaproszono międzynarodowe towarzystwo - rewelacyjną Francuzkę, Arianę Chris (w roli Kompozytora), Aleksandrę Buczek (Zerbinetta), Katarzynę Hołysz (Ariadna) i czeskiego tenora Patrica Bladka (Bacchus). Spektakl pokazany zostanie w niedzielę, 29 maja, o godz. 11:10.

- "Ariadna na Naxos" w reżyserii Marka Weissa to jedna z najciekawszych propozycji operowych w Polsce w ostatnim czasie. Spektakl został włączony do nowego, produkowanego przez BBC, programu telewizyjnego Europejskiej Unii Nadawców - "Najlepsze opery europejskie". Program ten pokazywaliśmy w TVP Kultura na początku roku. Cieszę się, że w niedzielę będziemy mogli zaprezentować na naszej antenie operę w całości - mówi Robert Kamyk, Kierownik Redakcji Muzyki i Teatru TVP Kultura.

Trzy dni później (wtorek, 31 maja) zobaczymy kolejny trójmiejski spektakl - "Zmierzch bogów" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. To druga produkcja Teatru Wybrzeże - po "H." według Hamleta w reż. Jana Klaty (2004), zarejestrowana przez TVP Kultura.

Prezentacja przedstawienia poprzedzona zostanie rozmową z marszałkiem województwa pomorskiego, Mieczysławem Strukiem, prezydentem Gdańska, Pawłem Adamowiczem oraz dyrektorem Teatru Wybrzeże, Adamem Orzechowskim (godz. 20:10). Pokaz spektaklu zaplanowano na godz. 20:30. Co ciekawe, wersja, którą ujrzą widzowie przed telewizorami, będzie różnić się od tej, oglądanej na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże, ponieważ podczas montażu skrócono czas spektaklu o prawie pół godziny.

Zaraz po emisji "Zmierzchu bogów" (godz. 22:05) będzie można posłuchać, co na temat przedstawienia mają do powiedzenia aktorzy i reżyser w dwudziestominutowym dodatku "Zmierzch bogów. Postscriptum".

Oba spektakle zostały docenione nie tylko rejestracją telewizyjną. "Ariadna na Naxos" to spektakl roku 2009 w Gdańsku (Nagroda Teatralna Prezydenta Miasta Gdańska), zaś Pomorską Nagrodę Artystyczną w tym samym roku otrzymał Marek Weiss za inscenizację i reżyserię opery Straussa. Właśnie tytułowa partia w "Ariadnie na Naxos" pozwoliła Katarzynie Hołysz stać się pierwszą divą Opery Bałtyckiej.

Z kolei "Zmierzch bogów" to "towar eksportowy" gdańskiego Wybrzeża - za jego reżyserię Grzegorz Wiśniewski otrzymał prestiżową Nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera sezonu 2009/2010, przyznawaną przez redakcję miesięcznika "Teatr". Nagrody przyznało także jury V Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej - aktorską dla Doroty Kolak oraz dla Barbary Hanickiej za najlepszą scenografię. "Zmierzch bogów" uznany został najlepszym spektaklem województwa pomorskiego w 2009 roku (Nagroda Honorowa Marszałka Województwa Pomorskiego).

Rejestracja "Zmierzchu bogów" odbyła się 6 i 7 maja na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

ŁR
www.trojmiasto.pl
30 maja 2011

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia