Wybudzić się ze stuletniego uśpienia

"Od Wesela od Wesela" - reż. Ewa Ignaczak - Teatr Gdynia Główna

Spektakl z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących i tłumaczeniem na Polski Język Migowy skierowany do osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

Napisany przeszło sto lat temu przez Wyspiańskiego dramat wciąż zadaje nam, Polakom te same niewygodne pytania. Czy Poeta i Dziennikarz wreszcie będą umieli na nie odpowiedzieć? Czy podejmą się powierzonej im przez Duchy misji? A może ponownie skażą nas na kolejne stulecie podrygiwania w takt chocholego tańca?

Esencjonalna adaptacja „Wesela" autorstwa Ewy Ignaczak, jak w soczewce skupia naszą uwagę na zadaniach, które społeczeństwo stawia przed intelektualistami i artystami. Na tym, by porzucili celebryckie flirty, snucie marzeń i planów, a zamiast tego działali i podjęli wysiłki, by odważnie opisywać i krytykować rzeczywistość. By wybudzili się ze stuletniego uśpienia i stali się przewodnikami, inspirowali, zadawali nawet niewygodne pytania. By osiągnąć ten cel mogą liczyć na kreacyjną moc kobiet. Ale czy to wystarczy by uwolnić się spod dyktatu Chochoła?

Przedstawienie w ramach projektu „Teatrosfera bez barier" realizowanego we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier. Projekt jest realizacją podstawowej dewizy Fundacji o zapewnieniu ciągłej oferty kulturalnej dla osób z niepełnosprawnościami. Udostępnienie spektakli teatralnych z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących, a także napisami dla niesłyszących oraz tłumaczeniem na Polski Język Migowy pozwala na uczestnictwo w kulturze osobom z niepełnosprawnościami sensorycznymi.

Udogodnienia: audiodeskrypcja dla niewidomych, napisy dla niesłyszących, tłumaczenie na Polski Język Migowy, pętla indukcyjna.

Udogodnienia do spektakli zostały przygotowane w ramach projektu „Teatrosfera bez barier". Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grzegorz Kujawiński
Materiał Teatru
15 października 2018
Portrety
Ewa Ignaczak

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...