Wycięci w pień

"Wycinka" - reż. Krystian Lupa - Teatr Polski we Wrocławiu

Na taki wieczór się czeka latami. Krystian Lupa, mistrz dla rzeszy twórców teatralnych, wrócił do swojego ukochanego dramaturga Austriaka Thomasa Bernharda (gra go także ukochany Piotr Skiba) i wystawiając na deskach Teatru Polskiego we Wrocławiu jego "Wycinkę", zrzucił bombę atomową na krajowe podwórko teatralne.

Oto dostajemy zaproszenie do wiedeńskiego salonu państwa Mai i Gerharda Auersbergerów (wspaniali Halina Rasiakówka i Wojciech Ziemiański), którzy wydają "kolację wybitnie artystyczną" dla przyjaciół. Wieczór szybko staje się stypą po zmarłej tancerce i aktorce Joannie Thul (znakomita Marta Zięba), ale ma go ożywić wyczekiwany - grający tego wieczoru Ekdala w "Dzikiej kaczce" Ibsena - Aktor Teatru Narodowego (genialny Jan Frycz!). "Dzika kaczka" okaże się tak samo ważna jak podany przez panią domu sandacz balatoński, którego konsumpcja rozpocznie jedną z najbardziej brawurowych scen w polskim teatrze w ostatnich latach. Reżyser, z pomocą Jana Frycza, pokazuje w niej patologie naszego życia kulturalnego: mieliznę intelektualną, włazidupstwo i pretensjonalność, obłudę i pozerstwo, nie szczędząc przy tym razów (ku uciesze teatralnego środowiska) Janowi Klacie, dyrektorowi Narodowego Starego Teatru w Krakowie.

W "Wycince" aktorzy wrocławskiego teatru udowadniają, że są dziś chyba najlepszym zespołem w kraju, że znakomicie czują się w improwizacjach (rozmowy Jamesa i Joyce'a - Michał Opaliński i Adam Szczyszczaj - zastanawiających się, jak zaistnieć), że mogą grać wspaniałe role, niemal się nie odzywając (Marcin Pempuś), że mogą po prostu wszystko. Krystian Lupa udowodnił zaś, nie po raz pierwszy, że król w polskim teatrze jest jeden i nie ma zamiaru abdykować, a próbujących sięgać po tron może co najwyższej zdzielić berłem.

Mike Urbaniak
Pan od Kultury
28 listopada 2014

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia