Wydarzenia towarzyszące

42. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska", Klasyka dotyka / 18 – 23 kwietnia 2017

W tym roku, oprócz przedstawień konkursowych, na naszych widzów czekają również liczne wydarzenia towarzyszące: koncerty, czytania sceniczne, spotkania z twórcami, działania edukacyjne. Prężny, intensywny festiwal pozwoli każdemu widzowi na indywidualne doświadczenie. Jednocześnie będzie panoramą współczesnego odczytywania klasycznej polskiej literatury.

20 kwietnia / 20.30 / Duża Scena

Soyka Trio

Koncert

Stanisław Sojka to artysta, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. W swoich koncertach łączy jazz z popem. Jest pianistą, gitarzystką, skrzypkiem, kompozytorem i aranżerem. Wciąż inny, wciąż nowy a jednocześnie rozpoznawalny od pierwszych nut. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Z zespołem czy solo wkrótce po wejściu na scenę obejmuje całkowite panowanie nad publicznością. W jednym z licznych wywiadów artysta powiedział „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni."

23 kwietnia / 16.00 / Modelatornia

Do dna

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie

Pieśń zawsze wynikała z głębokiej potrzeby odnalezienia źródła mocy i tajemnicy. Wydaje się jednak, że we współczesnym świecie pieśń spoczywa w jakimś utajeniu, że jest ukryta na głębokim dnie życia – w zapomnieniu. Chcemy sprawdzić, czy rzeczywiście zatarła się potrzeba śpiewu i potrzeba pieśni. Czy dziś jeszcze mamy pierwotną siłę powrotu do źródeł, z których wyłania się głos? Próbujemy dotrzeć do przestrzeni, z których wydobywają się pieśni. Poza chaosem małoznaczących, ale i pustych, a często agresywnych brzmień codzienności, w której żyjemy, pragniemy odnaleźć prawdziwe głosy i tony istnienia. Chcemy poprzez śpiew dowiedzieć się, czy możliwa jest jeszcze podróż do głęboko ukrytego archaicznego świata. Do źródeł, które wysychają cicho.

Wszystkie teksty i muzyka pochodzą z oryginalnych źródeł pieśni ludowej ze zbiorów Oskara Kolberga i ks. Władysława Skierowskiego (Puszcza Kurpiowska w Pieśni, cz. II, zeszyt drugi, Rocznik Towarzystwa Naukowego Płockiego 3, 1931-1934) oraz ze Śpiewnika Kurpiowskiego pod red. Henryka Gadomskiego.

REŻYSERIA, SCENARIUSZ I OPIEKA PEDAGOGICZNA: Ewa Kaim DRAMATURGIA: Włodzimierz Szturc SCENOGRAFIA, KOSTIUMY, PROJEKCJE I ŚWIATŁO: Mirek Kaczmarek KIEROWNICTWO MUZYCZNE I ARANŻACJE: Dawid Sulej Rudnicki CHOREOGRAFIA: Maćko Prusak PRZYGOTOWANIE WOKALNE: Justyna Motylska ASYSTENTKA REŻYSERA: Natalia Orkisz ZDJĘCIA: Bartek Cieniawa OBSADA: Dominika Guzek, Agnieszka Kościelniak, Weronika Kowalska, Jan Marczewski, Łukasz Szczepanowski oraz Dawid Sulej Rudnicki (fortepian, basy).
informacja prasowa / 28.02.2017
#OKT / #KlasykaŻywa / #KlasykaDotyka 8

Inne / Klasyka czytana

W trakcie trwania 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych odbędzie się cykl czytań scenicznych promujących najwartościowsze klasyczne pozycje literatury polskiej.

Dokładne daty prezentacji oraz więcej szczegółów zostaną podane w późniejszym terminie.

/ Spacerownik Teatralny

Pierwsza w Opolu trasa spaceru teatralnego jest częścią ogólnopolskiego projektu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie pod nazwą Spacerownik Teatralny. Projekt miał swoje odsłony m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Lublinie, Łodzi i innych miastach w Polsce. Wszyscy wiedzą, gdzie są opolskie lalki i gdzie stoi budynek „Kochanowskiego". Uczestnicy spaceru odkryją Opole na nowo, od zaskakującej strony, przyglądając się historii teatralnego Opola. Przypomnimy o istnieniu Teatru 13 Rzędów, odkryjemy miejsca związane z działalnością Państwowego Teatru Ziemi Opolskiej, wspomnimy lokalne skandale teatralne i spojrzymy na miasto z nowej perspektywy. Wielu miejsc związanych z dawnym teatrem już dzisiaj nie ma albo zmieniły swoje przeznaczenie, więc niezbędnym wyposażeniem spacerowicza stać się musi wyobraźnia.

Dokładna data zostanie podana w późniejszym terminie.

/ Koncerty na foyer

Codziennie w trakcie trwania festiwalu (poza czwartkiem, 20 kwietnia) zapraszamy na wieczorne koncerty do Foyer Teatru.

Szczegóły zostaną podane w późniejszym terminie.

(-)
Materiał organizatora
6 marca 2017

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...