Wydarzenie pełne świeżości

"Moja ABBA" - reż. Tomasz Man - Teatr Muzyczny Capitol

Słuchając piosenek ABBY, śpiewanych przez aktorów wrocławskiego Capitolu, nie wybierzemy się na wycieczkę do Szwecji i podróż przez historię zespołu.

To (nieco sentymentalna i przerysowana) współczesna opowieść. Lokalny polityk z aspiracjami parlamentarnymi (Konrad Imiela) nie radzi sobie z żoną - dziwaczką. Kobieta stylizuje się na słynną Agnethę Fältskog i śpiewa piosenki ABBY. Śpiewa je wszędzie: na balkonie, w mieszkaniu (nie dając żyć sąsiadom), w szkole, gdzie uczyła, ale straciła tę pracę. Mąż nie wie, co zrobić z cudactwem żony, zapatrzona w siebie i swoją potencjalną karierę córka (Helena Sujecka) umiera ze wstydu za mamę.

Ich stosunek do kobiety zmieni się, bo - za sprawą kabotyńskiego reżysera telewizyjnego, który angażuje abbofankę do programu - nagle okazuje się, że na śpiewającej stare piosenki pani można "coś ugrać".

Bo program z jej udziałem stał się bardzo popularny. - W życiu to człowiek tak nie widzi, jak w telewizji - stwierdza zaskoczony mąż.

Za śmiesznością i naiwnością tęsknot wszystkich zaangażowanych osób skrywa się autentyczny dramat bohaterki. Przed laty, razem ze swoim chłopakiem, chciała uciec do Szwecji, a ta próba skończyła się tragicznie.

"Moja ABBA" jest słodko-smutno-gorzką opowieścią nie tylko o latach 70., kiedy występ "ABBA w Studio 2" poruszył całą Polskę, tęskniącą za każdym przejawem wolności (również tym cukierkowym). To także pełna melancholii opowieść o niespełnionych nadziejach i pustce czającej się za kolorowymi marzeniami. Nie umiemy sobie poradzić z ich realizacją.

Skromna i prosta scenografia, pasujące do niej światła i bardzo efektowna sfera dźwięków (szeptów, skrzypnięć) są wielkimi atutami przedstawienia. I - oczywiście - muzyka, czyli piosenki ABBY w autorskich aranżacjach, super zaśpiewane i zagrane. "Thank You For The Music" - śpiewa Justyna Antoniak w ostatniej scenie. A my się wzruszamy.

Małgorzata Matuszewska
POLSKA Gazeta Wrocławska
16 maja 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia