Wydarzenie pełne świeżości

"Moja ABBA" - reż. Tomasz Man - Teatr Muzyczny Capitol

Słuchając piosenek ABBY, śpiewanych przez aktorów wrocławskiego Capitolu, nie wybierzemy się na wycieczkę do Szwecji i podróż przez historię zespołu.

To (nieco sentymentalna i przerysowana) współczesna opowieść. Lokalny polityk z aspiracjami parlamentarnymi (Konrad Imiela) nie radzi sobie z żoną - dziwaczką. Kobieta stylizuje się na słynną Agnethę Fältskog i śpiewa piosenki ABBY. Śpiewa je wszędzie: na balkonie, w mieszkaniu (nie dając żyć sąsiadom), w szkole, gdzie uczyła, ale straciła tę pracę. Mąż nie wie, co zrobić z cudactwem żony, zapatrzona w siebie i swoją potencjalną karierę córka (Helena Sujecka) umiera ze wstydu za mamę.

Ich stosunek do kobiety zmieni się, bo - za sprawą kabotyńskiego reżysera telewizyjnego, który angażuje abbofankę do programu - nagle okazuje się, że na śpiewającej stare piosenki pani można "coś ugrać".

Bo program z jej udziałem stał się bardzo popularny. - W życiu to człowiek tak nie widzi, jak w telewizji - stwierdza zaskoczony mąż.

Za śmiesznością i naiwnością tęsknot wszystkich zaangażowanych osób skrywa się autentyczny dramat bohaterki. Przed laty, razem ze swoim chłopakiem, chciała uciec do Szwecji, a ta próba skończyła się tragicznie.

"Moja ABBA" jest słodko-smutno-gorzką opowieścią nie tylko o latach 70., kiedy występ "ABBA w Studio 2" poruszył całą Polskę, tęskniącą za każdym przejawem wolności (również tym cukierkowym). To także pełna melancholii opowieść o niespełnionych nadziejach i pustce czającej się za kolorowymi marzeniami. Nie umiemy sobie poradzić z ich realizacją.

Skromna i prosta scenografia, pasujące do niej światła i bardzo efektowna sfera dźwięków (szeptów, skrzypnięć) są wielkimi atutami przedstawienia. I - oczywiście - muzyka, czyli piosenki ABBY w autorskich aranżacjach, super zaśpiewane i zagrane. "Thank You For The Music" - śpiewa Justyna Antoniak w ostatniej scenie. A my się wzruszamy.

Małgorzata Matuszewska
POLSKA Gazeta Wrocławska
16 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...