Wygrała spektakl w Kochanowskim

Julia Pawłowska wygrała konkurs na wyreżyserowanie sztuki w opolskim teatrze

Julia Pawłowska wygrała konkurs na wyreżyserowanie sztuki w opolskim teatrze dramatycznym. Jej premierę zobaczymy w czerwcu

Młoda reżyserka zgarnęła główną nagrodę: 15 tys. zł oraz możliwość zaprezentowania sztuki na deskach Teatru im. Kochanowskiego. - Ogłoszenie o konkursie zobaczyłam w internecie i po prostu postanowiłam spróbować - przyznaje Julia Pawłowska. W konkursie udział wzięło 50 młodych twórców. Ich zadaniem było przedstawienie swojej reżyserskiej koncepcji dramatu "Bliżej", autorstwa angielskiego scenarzysty i reżysera Patricka Marbera. - Ja postawiłam na role, na kreacje aktorskie, minimalizując jednocześnie swoje pomysły inscenizacyjne. Mam wrażenie, że ten spektakl musi być skromny i zrobiony prosto, bo wtedy właśnie widać wszystkie walory tego tekstu - opowiada Pawłowska.

Każdy z uczestników konkursu musiał przygotować 15-minutową etiudę. Losowano scenę oraz skład aktorski. - Miałam na to trzy próby po cztery godziny. Uznałam jednak, że to za dużo, dlatego skracaliśmy próby, nie chciałam przemęczyć aktorów - dodaje Pawłowska. W nagrodzonym spektaklu udział wzięli Aleksandra Cwen, Grażyna Kopeć, Maciej Namysło oraz Krzysztof Wrona. - Bardzo dobrze mi się z nimi pracowało i to byłaby moja wymarzona obsada, dlatego mam nadzieje, że wystąpią także w pełnym przedstawieniu - przyznaje Pawłowska. Premiera spektaklu "Bliżej" odbędzie się już czerwcu. To będzie trzecia sztuka wyreżyserowana przez Pawłowską.

msz
Gazeta Wyborcza Opole
9 lutego 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia