Wyjątkowy brutalista

"Wassa Żeleznowa" - reż: Waldemar Raźniak - Och-Teatr w Warszawie

W "Och-Teatrze" trwają ostatnie próby do spektaklu "Wassa Żeleznowa" M. Gorkiego w reż. Waldemara Raźniaka. To będzie pierwsza premiera, jaka odbędzie się na nowej scenie Fundacji Krystyny Jandy.

"Wassa Żeleznowa" to jeden z największych dramatów scenicznych w historii teatru. Gorki pisał go trzy razy, najpierw pod tytułem "Matka", potem, w roku 1910, stworzył pierwszą znaną wersję sztuki, a w roku 1935 - drugą, graną w Polsce kilka razy po wojnie. Adaptacja "Wassy", napisana dla "Och-Teatru", jest kompilacją wątków i postaci z obu wersji sztuki Gorkiego oraz z nakręconego kilkanaście lat temu filmu Gleba Panfiłowa. 

"Wassa Żelznowa" to opowieść o rodzinie. Centralną postacią jest Wassa - matka i szefowa wielkiego przedsiębiorstwa. Bezpieczeństwo domu, dobrobyt, wreszcie dzieci i wnuki są dla Wassy bezcenne. Dobro rodziny usprawiedliwia wszelkie ofiary i zbrodnie. "Dla dziecka niczego nie wstyd! I grzechu w tym nie ma. Nie ma grzechu!" - mówi Wassa. Problemy społeczne, takie jak pedofilia i przemoc w rodzinie, okazują się głównym problemem tego utworu i źródłem prześladującego dom Żeleznowów zła.

Mimo że Gorki uczynił w swoim tekście wiele odwołań do historii (druga wersja dramatu przesiąknięta jest socrealizmem), Waledmar Raźniak zapowiada, że tych wątków starał się jak najbardziej unikać. Reżyser przyznał w rozmowie z Polskim Radiem, że długo analizował tekst Gorkiego. - Ostatecznie doszedłem do wniosku, że nie chcę odtwarzać go w każdym szczególe. Jesteśmy narodem, który nie wierzy w rewolucję, tak jak czynił to Gorki, dlatego starałem się położyć akcenty na innych tematach. Tym bardziej, że fabuła "Wassy Żeleznowej", odarta z kontekstu politycznego tamtych czasów, wydaje się być zaskakująco aktualna pod względem relacji psychologicznych w rodzinie - dodał.

Krystyna Janda powiedziała, że tekst Gorkiego jest przesiąknięty trudnymi, brutalnymi wręcz tematami. Ale "Och-Teatr" ma być właśnie sceną, na której o takich odważnych, drażliwych, pomijanych tematach będzie się mówić. 

W "Wasie Żeleznowej" w roli tytułowej zobaczymy Krystynę Jandę, a na scenie towarzyszyć jej będą m.in.: Jerzy Trela, Dorota Landowska, Joanna Pokojska, Grażyna Stachura, Tadeusz Chudecki i Szymon Kuśmider. Scenografię do spektaklu przygotował Maciej M. Putowski, kostiumy - Dorota Kołodyńska, a muzykę napisał Zbigniew Preisner. 

Premiera spektaklu odbędzie się 16 stycznia 2010 roku. Kolejne spektakle zaplanowano na: 17, 19, 20, 21, 22, 23, 24 stycznia 2010. "Och-Teatr" ma swoją siedzibę przy ulicy Grójeckiej 65.

(-)
www.polskieradio.pl
16 stycznia 2010

Książka tygodnia

Tamara Łempicka. Sztuka i skandal
Wydawnictwo Marginesy
Laura Claridge

Trailer tygodnia

12. Festiwal Sztuk Alt...
Paweł Wrona
Odkrywanie świata sztuk alternatywnyc...