Wyjątkowy projekt już w marcu

"Il Trespolo Tutore" - reż. Paweł Paszta - Teatr Collegium Nobilium w Warszawie

Pierwsze światowe wystawienie (w oryginale) opery „Il Trespolo Tutore", po 1679 roku!

Instytut Opery – wspólny projekt Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie jest unikalną w skali Polski, a także Europy, przestrzenią naukowo-dydaktyczno-badawczą, związaną z żywiołem opery, rozumianym jako swoista kontynuacja idei teatralnych antycznej Grecji. Łączy studentów i profesorów wielu uczelni wokół tak pojętego terytorium opery.

„Il Trespolo Tutore" to barokowa opera skomponowana przez Alessandro Stradellę. To druga w historii opery opera buffa (komiczna) po „Il Girello" Jacopo Melanniego (z prologiem Stradelli). Fabuła libretta to właściwie zabawna i prosta farsa, w swej strukturze i komizmie nawiązująca do struktury komedii ludowej.

Pierwszy plan rozgrywa się na scenie przypominającej arenę cyrkową, gdzie soliści pełnią rolę popisujących się swym kunsztem wirtuozów. Sześcioro solistów odtwarza typy dell'art-owskie w sytuacjach częstych pomyłek, przypadkowych komicznych spotkań, zderzających się ze sobą przeciwstawnych charakterów.

(-)
Materiał Teatru
7 marca 2018
Portrety
Paweł Paszta

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...