Wykład performatywny w Starym Teatrze

"Zatraceni w Atenach i w Krakowie" – wykład performatywny Patricka Spottiswoode'a

30 marca o godz. 19:00 w Sali Modrzejewskiej Starego Teatru przy ul. Jagiellońskiej 1 odbędzie się wyjątkowe wydarzenie pt. Zatraceni w Atenach i w Krakowie – wykład performatywny Patricka Spottiswoode'a, które towarzyszy pokazom popremierowym "Snu nocy letniej" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

Patrick Spottiswoode – znawca i twórca teatru szekspirowskiego, założyciel instytucji Globe Education i Senior Research Fellow funkcjonujących przy teatrze Shakespeare's Globe, odwiedza krakowską narodową scenę, by przybliżyć polskiej widowni niezwykły charakter komedii Szekspira i ukryte w nim sensy.

Podczas spotkania, które odbędzie się 30 marca o godz. 19:00 w Sali Modrzejewskiej Starego Teatru przy ul. Jagiellońskiej 1, brytyjski badacz przyjrzy się bogactwu dźwięków występujących w Śnie... oraz spróbuje naświetlić, w jaki sposób sztuka jednocześnie apologizuje i obśmiewa angielszczyznę. Spottiswoode z przymrużeniem oka wytłumaczy, dlaczego Szekspir byłby szczerze zdumiony na wieść, że któregoś dnia jego dramat będzie oglądany w Krakowie, i to w wersji polskiej. Spotkanie będzie przyczynkiem do poszerzenia spectrum interpretacji Szekspirowskich dzieł.

Wykład performatywny Patricka Spottiswoode'a organizujemy w ramach programu międzynarodowego Narodowego Starego Teatru, zrzeszonego w Unii Teatrów Europy, którego długofalowym celem jest zarówno organizowanie zagranicznego tournée naszych produkcji, jak i zapraszanie do współpracy twórców z innych krajów Europy i świata.

Spotkanie ma charakter otwarty dla publiczności. Darmowe wejściówki dostępne będą w kasie biletowej przy ul. Jagiellońskiej 1.

W celu rezerwacji miejsc zapraszamy do kontaktu:
e-mail: rezerwacja@stary.pl,
tel: +48 12 422 90 80 lub +48 12 422 40 40.

Patrick Spottiswoode

Patrick Spottiswoode jest założycielem instytucji Globe Education i Senior Research Fellow funkcjonujących przy teatrze Shakespeare's Globe. W roku 2019 został kuratorem organizowanego w Londynie projektu „Shakespeare and Poland Festival", do którego zamówił pierwszy angielski przekład „Studium o Hamlecie" Stanisława Wyspiańskiego.
Na festiwalu zaprezentowano realizacje „Śmierci Ofelii" Wyspiańskiego, „Treny" i „Odprawę posłów greckich" Jan Kochanowskiego, a także „Króla Lira" w wykonaniu Teatru Pieśni Kozła.

Spottiswoode był dwukrotnie jurorem organizowanego przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ItSelf.

Agnieszka Ponikiewska
Materiał Teatru
18 marca 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia