Wykonawcy

"Orestes" - reż. Michał Zadara - Teatr Centrala w Warszawie

Mariusz Kiljan, Bartosz Porczyk i Barbara Wysocka występują w nowym spektaklu Centrali, z muzyką Budynia, w reżyserii Michała Zadary. Elektra i Orestes zamordowali swoją matkę, królową.

Mariusz Kiljan

Aktor dramatyczny i muzyczny, filmowy oraz telewizyjny; reżyser i pedagog. Od 1994 roku związany zawodowo z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Regularnie współpracuje również z innymi wrocławskimi scenami - Teatrem Muzycznym Capitol oraz Teatrem Piosenki. Jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu oraz studium musicalowego przy Capitolu. Od lat członek rady artystyczno-programowej oraz jury Przeglądu Piosenki Aktorskiej, bierze także udział w koncertach i spektaklach wrocławskiego festiwalu. Występował m.in. w spektaklach Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego, Pawła Miśkiewicza, Moniki Strzępki, Wiktora Rubina, Agnieszki Glińskiej i Michała Zadary, był też wielokrotnie nagradzany za swoje role. Ponadto występuje gościnnie w musicalach i koncertach na terenie całego kraju. W roku 1996 nagrał solową płytę „Tribute to Sting", a w 2000 „Kolędy" w aranżacji jazzowej. W filmie debiutował w produkcjach J. J. Kolskiego. Publiczność telewizyjna zna go z roli Woźniaka w serialu wojennym „Czas honoru".

Bartosz Porczyk

Aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pedagog w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej
we Wrocławiu. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Laureat Przeglądu Piosenki Aktorskiej, od 2004 r. związany z Teatrem Muzycznym Capitol, a od 2006 r. z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Twórca wielokrotnie nagradzanych ról w spektaklach Jana Klaty („Sprawa Dantona", „Termopile Polskie"), Wiktora Rubina („Lalka"), Natalii Korczakowskiej („Smycz") oraz Michała Zadary (rola Gustawa/Konrada we wrocławskich „Dziadach"). W roku 2011 nagrał solową płytę „Sprawca". W roku 2014 otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza, a rok później nominację do Paszportu „Polityki". Laureat Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Znany również z ról w filmach („AmbaSSada", „Facet (nie)potrzebny od zaraz") oraz serialach: „Czas honoru", „Barwy szczęścia", „Galeria" czy „Na dobre i na złe".

Barbara Wysocka

Aktorka, reżyser. Absolwentka Wydziałów Aktorskiego i Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Wcześniej studiowała grę na skrzypcach w Hochschule für Musik we Freiburgu. W latach 2004-2014 związana ze Starym Teatrem w Krakowie. Wielokrotnie nagradzana za swoje role. Współpracowała z Teatrem Współczesnym we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Maxim Gorki Theater oraz Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie. Zagrała w filmach: „Am Ende kommen Touristen", „Nachmieter", „Polnische Ostern" oraz „Fremde Farben". Reżyserowała w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, Wrocławskim Teatrze Współczesnym, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, Teatrach Polskim we Wrocławiu i Polskim w Bydgoszczy, Teatrze Narodowym w Warszawie oraz w Kammerspiele i Bayerische Staatsoper w Monachium. Laureatka Paszportu „Polityki" za rok 2009.

(-)
Materiał Teatru
23 sierpnia 2016

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki