Wyłącznie kobiety

41. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję"

Koncertem konkursowym o nagrodę im. Agnieszki Osieckiej rozpoczęły się wczoraj w Olsztynie 41. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję". Po raz pierwszy o tytuł największej indywidualności tego festiwalu ubiegają się wyłącznie kobiety.

W tegorocznym konkursie o główną nagrodę Spotkań Zamkowych zmierzy się 16 młodych wokalistek z całej Polski. Po raz pierwszy w historii tego konkursu wśród osób wyłonionych w eliminacjach i rekomendowanych przez organizatorów innych festiwali są wyłącznie kobiety. Zaprezentują się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku podczas dwóch koncertów konkursowych, które poprowadzi Artur Andrus. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na sobotnim koncercie laureatów.

W repertuarze debiutantek - poza typową piosenką poetycką - znalazły się utwory Toma Waitsa czy zespołu Maanam. "Widać, że młodzież szuka tekstów nowych, tekstów ambitnych, których tutaj jeszcze nie było. I to jest jakiś progres" - oceniła współorganizatorka Spotkań Zamkowych Elwira Załoga-Kwas.

Podczas czterodniowego festiwalu odbędą się też recitale gwiazd. W niedzielę w Szczytnie wystąpi trio Waglewski Fisz Emade. Dzisiaj na dziedzińcu olsztyńskiego zamku zaplanowano recitale Krystyny Świąteckiej i Joanny Kondrat. W sobotę odbędzie /się tam koncert galowy "Nomada" z piosenkami Katarzyny Nosowskiej. Wykonają je: Justyna Szafran, Hanna Śleszyńska, Agata Wątróbska, Elżbieta Jarosik, Alicja Pyziak i Justyna Woźniak.

Zdaniem dyrektora festiwalu Krzysztofa Stachowskiego, taki dobór wykonawców świadczy, że organizatorzy sięgają po rockowe brzemienia, żeby zainteresować młodszych słuchaczy. - Szukamy nowych formuł. Naszym założeniem jest, żeby ten festiwal nie starzał się z własną publicznością - wyjaśnił Stachowski.

W ocenie organizatorów Spotkania Zamkowe są muzyczną wizytówką Olsztyna i przykładem na rozwój tzw. turystyki kulturalnej. Większość publiczności stanowią mieszkańcy innych miast, co widać przy rezerwacji biletów. Przyjeżdżają z konkretnymi oczekiwaniami, co chcą tutaj zobaczyć i usłyszeć.

W czasie festiwalu na moście zamkowym prezentowana będzie wystawa "40 lat minęło" poświęcona historii Spotkań Zamkowych, którą przygotowało Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Plakaty i zdjęcia z poprzednich edycji festiwalu można też obejrzeć na wystawie w Starym Ratuszu.

Organizowane od 1974 roku Spotkania Zamkowe są przeglądem autorów i interpretatorów poezji i piosenki literackiej. Od początku mają charakter konkursu dla młodych wykonawców, któremu towarzyszą występy uznanych artystów tego nurtu.

Zamiarem organizatorów było stworzenie imprezy wolnej od komercji, miejsca twórczych spotkań młodzieży szukającej alternatywy wobec estradowej tandety. Atutem - organizowanych w letnie wieczory - Spotkań Zamkowych miał być niepowtarzalny klimat dziedzińców gotyckich zamków w Olsztynie i innych miastach Warmii i Mazur. Od lat Spotkania są uważane za najważniejszy przegląd piosenki poetyckiej w kraju.

(-)
(PAP)
27 czerwca 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia