Wyłoniono zwycięzców

26. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku - 27 lipca – 6 sierpnia 2022

Złoty Yorick, SzekspirOFF, Nagroda Dziennikarzy oraz Nagroda Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego, to kategorie konkursowe, które zostały rozstrzygnięte podczas gali na zakończenie 26. Festiwalu Szekspirowskiego. Najlepszym tegorocznym spektaklem wybranym przez jury został "Romeos & Julias unplagued. Traumstadt".
Złoty Yorick jest najważniejszą nagrodą przyznawaną podczas Festiwalu. Jest to konkurs na najlepszą polską inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira oraz utworów inspirowanych dziełami Williama Szekspira.

Jury w składzie: Gianina Cărbunariu, Jacek Kopciński, John Stanisci, Aneta Szyłak, Tamara Trunova zdecydowało, że zwycięzcą konkursu jest Romeos & Julias unplagued. Traumstadt, chor. Yoshiko Waki, Polski Teatr Tańca w Poznaniu - Bodytalk w Münster.

Zwycięski teatr otrzyma statuetkę Złotego Yoricka i nagrodę pieniężną o wysokości 40 tys. zł. "Wszyscy wykonawcy tego przedstawienia wykazali się na scenie dużym zaangażowaniem i autentycznością. To one spowodowały, że między zespołem a publicznością powstała wyjątkowa więź. Taneczna opowieść twórców spektaklu odnosiła się nie tylko do aktualnych problemów społecznych, ale także do pozycji artysty we współczesnym świecie".

O wygranej w kategorii SzekspirOFF 2022 zdecydowało jury w składzie: Gianina Cărbunariu, Jacek Kopciński, John Stanisci, Aneta Szyłak, Tamara Trunova. Nagrodę główną w wysokości 10 tys. zł przyznano twórcom spektaklu "How Beauteous Mankind Is!" - Sławkowi Krawczyńskiemu i Annie Godowskiej/Święto Snów.

"Twórcy spektaklu How Beauteous Mankind Is! stworzyli niezwykle błyskotliwą koncepcję dramaturgiczną, a wykonawcy spektaklu z powodzeniem ją zrealizowali. Wszystkie aspekty tego przedstawienia - wizualne, choreograficzne, aktorskie i muzyczne - połączyły się w silny a zarazem minimalistyczny przekaz teatralny" - argumentowało werdykt jury.

Nagroda w wysokości 5 tys. zł została przyznana Wiktorii Czubaszek za główną rolę w "Szekspir Fight Show Arena".

Kolejną kategorią była Nagroda dziennikarzy, którą przyznało jury w składzie: Jan Karow, Wojciech Kieler, Katarzyna Lemańska, Agata Olszewska, Łukasz Rudziński, Aleksandra Wach. Jury dziennikarzy większością głosów zdecydowało o przyznaniu Nagrody Dziennikarzy dla "Poskromienia złośnicy" w reżyserii Jacka Jabrzyka z Teatru Zagłębia w Sosnowcu. "To wyrazista, zespołowa wypowiedź, która otwiera przestrzeń do cały czas koniecznych dyskusji o ograniczanych prawach kobiet, osób LGBTQ+ i innych marginalizowanych grup" - argumentowało jury.

"Księgę Prospera" otrzymał "Hamlet on the Road" Teatr RADOST (Divadlo Radost) w Brnie, Czechy. "Nagrodę przyznano za brawurowo opowiedzianą historię przy użyciu szerokiego repertuaru teatralnych środków wyrazu i ukazanie siły opowieści, która zwycięża śmierć; za przekraczanie ram tragedii i komedii i ujawnianie płynności granicy między sztuką a życiem; za rozegranie dramatu Hamleta w drodze pomiędzy lokalną tradycją czeskich teatrów obwoźnych, a współczesną potrzebą metafizyki, między sceną a niebem" - argumentowało jury.

(-)
Portal Samorządowy.pl
8 sierpnia 2022

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia