Wyrwać się z bunkra

"Końcówka" - reż. Arkadiusz Klucznik - Teatr im. Andersena w Lublinie

Dla reżysera spektaklu, Arkadiusza Klucznika, realizacja "Końcówki" Becketta na scenie teatru, który posługuje się sztuką animacji - lalką bądź maską - daje możliwość artystycznej wypowiedzi o uzależnieniu człowieka od stworzonego przez niego otoczenia

- Akcentujemy tu sprawę powiązania człowieka i lalki, dzieła i twórcy, lalkarza i animatora () czyli, na ile człowiek jest podporządkowany i uzależniony od tego, co sam stworzył, gdzie upatruje przyczyn swoich kompleksów, niepowodzeń i sukcesów w życiu - powiedział Klucznik.

W spektaklu lalka - głowa, którą animuje aktor grający głównego bohatera, symbolizuje dość powszechną skłonność do obarczania innych odpowiedzialnością za własne niepowodzenia. - Bardzo często we współczesnym świecie staramy się znaleźć przyczyny swoich klęsk w czymś na zewnątrz, nie w nas samych - dodał Klucznik.

Beckett to jeden z twórców teatru absurdu, poruszającego problemy ludzkiej egzystencji, samotności i wyobcowania człowieka. Jego "Końcówka" napisana w 1956 r. zaliczana jest do najwybitniejszych dramatów i często wystawiana na scenach całego świata. W tej hermetycznej i statycznej sztuce, pozbawionej wyraźnej akcji i fabuły, występują cztery postacie: Clov, Hamm, Nagg i Nell. Główny bohater - Hamm - jest ślepym paralitykiem. Wzajemne relacje tych postaci są przedmiotem wielu interpretacji teatralnych i analiz literackich.

W interpretacji Klucznika, na lubelskiej scenie Teatru im. Andersena, Clov jest niespełnionym malarzem; zbudował dla siebie swoisty "bunkier i magazyn", z którego pragnie się wyrwać, ale wciąż do niego powraca. W tej przestrzeni znajduje się Hamm, postać stworzona przez Clova, która ożywa na oczach widza.

W przedstawieniu nie ma muzyki, ale - jak podkreśla reżyser - istotną rolę odgrywają w nim różne dźwięki, których obecność w spektaklu opracował Tomasz Nowakowski. W roli Hamma wystąpi Bartosz Siwek, Clova zagra Piotr Gajos, Nagga - Bogusław Byrski a Nell - Mirella Rogoza-Biel.

"Końcówka" Becketta to jedna z nielicznych propozycji Teatru im. H.CH. Andersena w Lublinie dla widzów dorosłych. W jego repertuarze znajdują się przede wszystkim spektakle dla dzieci.

(-)
PAP
11 marca 2011

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia