Wyślij zgłoszenie

Weź udział w czytaniu performatywnym "Dybuka"

Do 28 listopada można wysyłać zgłoszenia, by 17 grudnia stanąć na scenie Teatru Żydowskiego i wziąć udział w czytaniu performatywnym jednego z najważniejszych dzieł kultury jidisz - "Dybuka".

Czytanie performatywne "Dybuka"

Środa 17 grudnia 2014 r. g. 20:30

Czytanie wyreżyseruje Paweł Passini. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: dybuk.bima@gmail.com. Akcję teatralną organizuje JCC Warszawa we współpracy z Polskim Ośrodkiem Międzynarodowego Instytutu Teatralnego i Teatrem Żydowskim z okazji święta Chanuka, upamiętniającego ocalenie judaizmu - pierwszej religii monoteistycznej, opartej na podstawach etycznych. Spotkanie powstało w ramach cyklu "BIMA".

W 1937 roku powstał pierwszy pełnometrażowy film w języku jidisz - "Dybuk" w reżyserii Michała Waszyńskiego na bazie klasycznego, może najważniejszego tekstu dramatycznego, który powstał w języku jidisz. Z tej okazji organizowane jest czytanie performatywne (po polsku) listy dialogowej do filmu "Dybuk" z 1937 r., które wyreżyseruje Paweł Passini.

Celem spotkania jest pochylenie się nad tym bezprecedensowym wydarzeniem i nadanie mu charakteru współczesnego, może nawet odczytania go w jakiś inny, nowy sposób. Wyjście z żydowskiego sztetla, przyklejonych pejsów i bród i poszukanie dla niego nowej formy, zabawa nią. Badanie przeszłości - czerpanie z niej tego, co najciekawsze, najcenniejsze i stworzenie nowej jakości otwartej na "tu i teraz".

Do czytania zaproszony jest każdy, komu bliska jest żydowska kultura, kto interesuje się żydowską tradycją i sztuką. Poszukiwane są osoby z różnych środowisk, które zechciałyby wziąć udział w czytaniu i odczytać na scenie dialogi z filmu. Swoje zgłoszenia do czytania należy wysyłać na adres: dybuk.bima@gmail.com do dnia 28.11.2014 r.

(-)
Materiał Teatru
25 listopada 2014
Portrety
Paweł Passini

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...