Wysokie Loty

"Lot nad kukułczym gniazdem" - reż. Robert Talarczyk - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Pesymiści twierdzą, że Polska Szkoła Plakatu umiera i że wśród studentów polskich Akademii Sztuk Pięknych niewielu jest takich, którzy będą chcieli pójść w ślady mistrzów. Jak więc wytłumaczyć projektowe szaleństwo, z jakim przyszło nam się zmierzyć przy wyborze tego jednego plakatu z kilkudziesięciu?

Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego i reżyser „Lotu nad kukułczym gniazdem" postanowił zaprosić studentów i studentki katowickiej ASP, i w porozumieniu z rektorem Antonim Cyganem ogłoszono konkurs. Stawką była realna współpraca przy tworzeniu spektaklu - wybrany plakat miał stać się częścią kampanii wizerunkowej najnowszej premiery.

W pracowni projektowania plakatu na katowickiej ASP, prowadzonej przez prof. Romana Kalarusa, dr Monikę Starowicz i mgr. Filipa Ciślaka studenci i studentki przygotowali prawie 60 różnorodnych prac. Jednych kusił polityczny kontekst opowieści i walka z kombinatem, inni szukali graficznego komentarza do medycznych eksperymentów z pacjentami na granicy tego, co pozornie leczy, a dosłownie zabija. Kilka prac bardzo wyraźnie nawiązywało do filmu Formana z oskarowymi kreacjami Jacka Nicholsona i Louise Fletcher.

- W wyniku wewnętrznego konkursu powstało 59 plakatów ukazujących różnorodność postaw twórczych. Projekty zrealizowane przez studentów cechuje profesjonalizm i wysoki poziom artystyczny. Do ekspozycji pokonkursowej Jury wybrało 44 plakaty. Laureatką pierwszej nagrody jest studentka roku dyplomowego Agata Nosal. Zostały przyznane również trzy wyróżnienia, które otrzymali: Aleksander Caban, Dagmara Cieślica i Maja Maciejko - przyznał je prof. Roman Kalarus.

Wystawę plakatów na foyer Dużej Sceny można oglądać do 3 grudnia.
21 listopada Teatr Ślaski | Foyer Dużej sceny | godz. 17.00 - wernisaż

(-)
Materiał Teatru
21 listopada 2013

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...