Wyspa Marivaux w Teatrze Wybrzeże

"Wyspa Marivaux: Spór, Triumf miłości, Wyspa niewolników" - reż. Iwo Vedral - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Przypominamy, że w Teatrze Wybrzeże trwają próby do Wyspy Marivaux, inscenizacji łączącej Spór, Triumf miłości i Wyspę niewolników Pierre'a de Marivaux w przekładzie Ewy Bułhak. Spektakl reżyseruje Iwo Vedral, scenografię przygotowuje Marcin Chlanda, kostiumy projektuje Konrad Parol. Planowana premiera: 21 marca na Scenie Kameralnej.

Wyspa Marivaux, a na niej trzy klasyczne, fascynujące, rzadko lub w ogóle u nas nie grane teksty: Spór, Triumf miłości i Wyspa niewolników. U Marivaux pobrzmiewają echa Shakespeare'a, Goldoniego, Moliera, ma on jednak na tyle własny charakter pisma, że tworzy dzieła oryginalne i osobne. Arlekin niby ciągle bawi, próżne Damy szukają miłości, odważni Kawalerowie wyznają im swoje uczucia, ale bal ewidentnie zmierza ku końcowi. Horyzont staje się zamazany. Zabawa ustępuje bezwzględnemu okrucieństwu i uprzedmiotowieniu. Wyspa jest w stanie wyjątkowym. Gramy w zadawanie sobie ran. Dla rozrywki?

Iwo Vedral o spektaklu: „Świat Marivaux jest pozbawiony molierowskiego dydaktyzmu, konturu społecznej krytyki. Czerpie z bogatej tradycji toposu wyspy z jej newralgiczną rozpiętością pomiędzy arkadyjskim domysłem a rozczarowaniem. Marivaux gubi swoje postaci w nadchodzącej dekadencji. Zaludnia Wyspę zaskakująco współczesnymi wyrzutkami. Nienasycenie, niewolnictwo, uzależnienie, głód - to karty w grze, w której wygraną jest wolność wyboru, a ta okazuje się największą pułapką."

Planowana premiera: 21 marca 2014 roku na Scenie Kameralnej.
Kolejne spektakle: 22, 23, 24 marca oraz 21, 22, 23, 24, 25, 26 i 27 kwietnia

(-)
Materiał Teatru
28 lutego 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...