Wyspiański wyzwala!

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przygotował na inaugurację nowego sezonu projekt "Wyspiański Wyzwala!" przybliżający twórczość sławnego dramatopisarza. Swoisty "maraton" spotkań artystów z publicznością odbędzie się w weekend.

Tytuł projektu, określanego przez twórców maratonem - pierwszy cykl wydarzeń dziś, a powtórka realizacji jutro - pochodzi od dramatu "Wyzwolenie". Artyści szukając konotacji związanych z "Wyzwoleniem" będą krążyć wokół tego dramatu, sięgać pamięcią do początków Teatru Słowackiego i marzeń, z jakich się zrodził.

Akcja ma się też przyczynić do "odświeżenia" wizerunku instytucji. - Chcielibyśmy osłabić sztukateryjne skojarzenia związane z tym Teatrem, "rozpulchnić" panujące tutaj porządki, sprowokować sytuację otwartą i bliższą bardziej strumieniowi myśli niż widowisku - powiedział Bartosz Szydłowski, kurator programu artystycznego w Teatrze im. Słowackiego.

Projekt da widzom także okazję do poznania wnętrz liczącego ponad 120 lat teatru. Wydarzenia przygotowane w ramach "Wyspiański Wyzwala!" odbywać się będą w różnych częściach eklektycznej budowli.

Stanisław Wyspiański, który - jak zwrócili uwagę organizatorzy - wyrastał ponad swój czas, budził pozytywną energię do działania, wierzył w siłę teatru i jego obywatelską misję, "ma pomóc przewietrzyć nobliwe wnętrza budynku przy placu św. Ducha".

"Wyspiański Wyzwala!" to zaproszenie do rozmowy, w której artyści i publiczność będą aktorami tej sceny.

W programie jest siedem punktów. Pierwszy to "Wejście" i nie jest to tytuł spektaklu, ale instalacji autorstwa Alicji Patanowskiej. Organizatorzy nie chcieli zdradzić, jak wyglądać będzie ta interaktywna rzeźba, ale wiadomo, że stanie na zewnątrz budynku i będzie skłaniać przechodniów do zadumy na tym, co dzisiaj oznaczają pojęcia "naród polski" i "sztuka narodowa".

Inny projekt to "Westybul" Bartosza Szydłowskiego, czyli spotkanie z reżyserem Krystianem Lupą i próba odpowiedzi na pytania: jak rozmawiać o Wyspiańskim dzisiaj, o roli artysty, o wyzwoleniu i wyzwalaniu; jak trzymać kurs i nie dać się zniewolić łatwiźnie, wygodzie, spełnieniu. Spotkanie odbędzie się w miejscu, do którego publiczność rzadko zagląda - w kopule na szczycie budynku Teatru Słowackiego.

Remigiusz Brzyk przygotował "Widownię" - bohaterem tego widowiska osnutego na kanwie "Wyzwolenia" ma być scena Teatru Słowackiego, która była miejscem narodzin polskiego nowoczesnego teatru, na której dokonała się rewolucja w zakresie metod aktorskich i użycia scenografii i oświetlenia. Twórcy wydarzenia sięgają do materiałów archiwalnych, aby dotrzeć do mitu założycielskiego dzisiejszej Dużej Sceny Teatru. Przed publicznością wystąpią Hanna Bieluszko, Lidia Bogaczówna, Natalia Strzelecka, Tadeusz Zięba, Tomasz Wysocki, Feliks Szajnert, Wojciech Skibiński.

Gwiazdą spektaklu "Foyer / Nadfoyer" będzie aktor Jerzy Trela. Autor tego projektu Paweł Świątek wcieli się w Maskę z "Wyzwolenia", by porozmawiać z Trelą o sztuce, o jego spektaklach, o drodze artystycznej, o sporach, o roli Konrada w "Wyzwoleniu" wyreżyserowanym przez Konrada Swinarskiego. Rozmowa ta odbędzie się przy ekskluzywnym poczęstunku. Poprzedzi ją dialog Konrada z Maskami, urzędnikami dającymi do zrozumienia Konradowi, że jego wizja teatru potrzebnego społeczeństwu jest zupełnie nieczytelna, nierealna.

Teatr im. J. Słowackiego zapowiedział, że w najbliższych latach będzie więcej miejsca poświęcał twórczości młodopolskiego artysty, a projekt "Wyspiański Wyzwala!" ma być zalążkiem cyklicznego festiwalu, dedykowanego autorowi "Wesela".

(-)
(PAP)
14 listopada 2016

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia