Wystawa "70 lat Pippi Pończoszanki"

Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

W 2015 roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania "Pippi Pończoszanki". Z tej okazji w trasę po Polsce wyruszyła wystawa poświęcona Pippi i jej autorce, Astrid Lindgren. W foyer Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach będzie ją można oglądać od 15 września do 15 października.

Marchewkowe włosy splecione w dwa warkoczyki, piegowaty nos w kształcie kartofelka, krótka połatana sukienka, opadające pończochy, za duże czarne buty i... już wiadomo, o kim mowa.

To oczywiście Pippi Pończoszanka - niezwykła dziewczynka przełamująca konwencje świata dorosłych. Dziewczynka, która nie chodzi do szkoły, jest wielką kłamczuchą i dużo lepiej radzi sobie ze złodziejami niż na proszonym podwieczorku. Ale za to ma bardzo dobre serce i ogromną wyobraźnię.

Astrid Lindgren, najbardziej znana na świecie autorka książek dla dzieci, wymyśliła postać Pippi w roku 1941. Wtedy właśnie jej chora córka, 7-letnia Karin, przechodziła ciężkie zapalenie płuc i każdego wieczoru domagała się od mamy różnych, ciekawych historii. I tak Astrid Lindgren stworzyła postać Pippi.

Pierwsza książka o niej nie od razu spodobała się szwedzkim wydawcom, jednak w 1945 roku została w końcu wydana. Dzieci pokochały Pippi od razu. Do dziś jest najbardziej znaną na świecie postacią z książek Astrid Lindgren, a jej przygody były kilkakrotnie ekranizowane.

Stała się również inspiracją spektaklu "Być jak Pippi", który teatr "Kubuś", po dłuższej przerwie, wznawia od 27 września.

W 2015 roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania "Pippi Pończoszanki". Z tej okazji w trasę po Polsce wyruszyła wystawa poświęcona Pippi i jej autorce, Astrid Lindgren.

Wystawa odwiedziła również Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. Będzie ją można oglądać w foyer teatru od 15 września do 15 października 2015 roku, od wtorku do piątku w godz. 8.00 - 14.00 oraz na godzinę przed spektaklami popołudniowymi i sobotnio-niedzielnymi.

To wspaniała okazja, żeby obejrzeć spektakl i wystawę. Zapraszamy do świata Pippi pełnego kreatywności, wolności i fantazji!(-

(-)
Materiał Teatru
15 września 2015

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...