Wystawa plakatów Henryka Tomaszewskiego

"Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski"

Blisko 130 plakatów Henryka Tomaszewskiego w 100. rocznicę jego urodzin będzie można oglądać od soboty w galerii Zachęta w Warszawie. Tytuł wystawy brzmi "Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski".

Henryk Tomaszewski był jednym z twórców polskiej szkoły plakatu - jednego z najbardziej znaczących polskich fenomenów artystycznych. Prace Tomaszewskiego oraz m.in. Wojciecha Fangora, Jana Lenicy, Jana Młodożeńca i Waldemara Świerzego z lat 40. i 50. zdobyły międzynarodowy rozgłos. Zagraniczni krytycy docenili wartości artystyczne, którym polscy plakaciści dawali pierwszeństwo.

- Skrajnie indywidualistyczna formuła projektowania, jaką po sobie pozostawił Henryk Tomaszewski, opiera się działaniu czasu. Plakaty, niektóre projektowane 60 lat temu, pozostają do dzisiaj mocną propozycją - podkreśliła na piątkowej konferencji prasowej zapowiadającej wystawę jej kuratorka Agnieszka Szewczyk.

Prace Tomaszewskiego z tego okresu, poetyckie, tworzone ze swobodą i w malarskim stylu, zostaną pokazane w pierwszej części wystawy. Będzie można zobaczyć afisze teatralne i filmowe, plakaty promujące kulturalne festiwale i wystawy oraz rysunki, które były podstawą pracy grafika przed upowszechnieniem się technik cyfrowych. Zwiedzający odnajdą tam również wielkoformatowe zdjęcia fragmentów fryzów zaprojektowanych przez Fangora i Tomaszewskiego na V Festiwal Młodzieży w Warszawie w 1955 r. Fotografie oddają klimat warszawskiej ulicy z lat 50. W tle kolorowych fryzów z hasłami w obcych językach witających młodzież z socjalistycznych krajów widać ul. Marszałkowską sprzed blisko 60 lat.

W drugiej części wystawy można zobaczyć plakaty tworzone przez artysty od lat 60. do końca życia grafika, gdy - jak tłumaczyła kuratorka wystawy - "bujny malarski styl Tomaszewskiego bardzo się uprościł, zredukował, zmierzał ku abstrakcyjnym rozwiązaniom, a plakaty były projektowane jak rebusy i wymagały od widza zaangażowania". Zaprezentowano również zdjęcia męskiej kolekcji ubrań "Comme des garcons" z pokazu mody w Paryżu w 2006 r. Na męskie koszule nadrukowano grafiki Tomaszewskiego. "To pokazuje, że język graficzny, którym artysta się posługiwał, jest bardzo uniwersalny i jest czytelny dla międzynarodowej publiczności" - podkreśliła Szewczyk.

Grafiki, w których szczególną rolę odgrywały litery, zostaną pokazane w trzeciej części wystawy. - To jest przewijający się, bardzo ważny, jeśli nie najważniejszy, motyw w twórczości Tomaszewskiego - zaznaczył kuratorka. Zgromadzono okładki książek i czasopism zaprojektowanych przez Tomaszewskiego.

Wystawie "Byłem, czego i wam życzę. Henryk Tomaszewski" towarzyszy publikacja albumu wydanego nakładem wydawnictwa Bosz.

W czasie ekspozycji w Zachęcie zorganizowane zostaną warsztaty graficzne dla dorosłych oraz spotkania z grafikami związanym z warszawską ASP, odbędzie się również spotkanie dla osób z dysfunkcją wzroku. Finisaż wystawy odbędzie się 10 czerwca 2014 r. - w dniu 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego.

(-)
(PAP)
15 marca 2014

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...