Wystawa "Tańczyć rzeczy straszne"

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi

Wystawę fotografii "Tańczyć rzeczy straszne" autorstwa Bartosza Wojciechowskiego można od soboty oglądać w foyer Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Fotografie, których bohaterem jest aktor teatru Kamil Maćkowiak, są inspirowane głośnym spektaklem "Niżyński".

Wystawa, wyprodukowana przez Fundację Kamila Maćkowiaka, miała premierową prezentację w listopadzie ub. r. w Centrum Meyerholda w Moskwie - jednej z najbardziej prestiżowych i znaczących instytucji w stolicy Rosji. Pokazywana była w ramach programu promocji kultury polskiej za granicą w związku z polską prezydencją.

Autorem kontrowersyjnej stylizacji i efektownych kostiumów jest Adam Królikowski. Make-up to dzieło Marzeny Rusiłowicz - poinformowała Anna Królikowska z Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.

"Niżyński" w reż. Waldemara Zawodzińskiego to multimedialny spektakl, który łączy w sobie teatr, taniec oraz projekcje video. Scenariusz, którego autorami są Kamil Maćkowiak i Waldemar Zawodziński, został oparty na dziennikach słynnego tancerza polskiego pochodzenia - Wacława Niżyńskiego.

Spektakl był wielokrotnie nagradzany na polskich i zagranicznych festiwalach m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Monocle w St. Petersburgu czy na Międzynarodowym Festiwalu w niemieckiej Kilonii.

Kamil Maćkowiak to aktor i dyplomowany baletmistrz. We wrześniu 2010 roku powołał fundację z myślą o stworzeniu i prowadzeniu stałej sceny teatralnej w Łodzi. Fundacja planuje działania związane z propagowaniem kultury, produkcjami filmowymi i telewizyjnymi czy wystawami. Ma także przygotowywać w przyszłości projekty edukacyjne i pomagające w dostępie do kultury.

(-)
PAP
27 lutego 2012

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...