Wystawa w Kielcach

"Moda w kinie, największe kreacje" - Galeria Sztuki Współczesnej "Winda"

Kolekcję 22 lalek portretujących gwiazdy świata filmu i mody oraz ich kostiumy będzie można oglądać od piątku w Galerii Sztuki Współczesnej "Winda" w Kielcach. Autorką lalkowych sobowtórów gwiazd jest córka Krzysztofa Kieślowskiego - Marta Hryniak.

Mają 60 cm długości i uszyte są ze szmatek. Każdy element ubioru czy fryzura zostały odpowiednio dobrane, aby jak najbardziej przypominały konkretną osobę. W kolekcji poświęconej najbardziej znanym stylizacjom filmowym [na zdjęciu bohaterka "Ptaków" Alfreda Hitchcocka] w historii kina będzie można zobaczyć lalkowe sobowtóry między innymi takich gwiazd jak Susan Sarandon, Audrey Hepburn, Brigitte Bardot, Julia Roberts czy Krystyna Janda.

Na wystawie pojawią się także lalki przedstawiające znane projektantki mody takie jak Vivienne Westwood oraz Donatella Versace.

Jak powiedział PAP kurator wystawy Artur Wijata oprócz lalek w kieleckiej Galerii "Winda" będzie można zobaczyć również fragmenty filmów, w których zagrały sportretowane na wystawie aktorki; stare amerykańskie plakaty filmowe oraz plansze edukacyjne ze zdjęciami gwiazd i informacjami na ich temat.

Jego zdaniem wystawa powinna zainteresować nie tylko miłośników mody, ale także kina. Może się ona podobać zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Marta Hryniak od 2011 roku projektuje i własnoręcznie wykonuje większość akcesoriów dla lalek. Jej "Laloushki" są portretem konkretnych osób, głównie gwiazd kina, telewizji i mody.

(-)
(PAP)
16 listopada 2013

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...