Wystawa w Loży

"Jerzy Trela. Moje bycie w sztuce"

"Jerzy Trela. Moje bycie w sztuce" - wystawa pod takim tytułem przywołuje, w krakowskim Klubie Aktora Loża, dziesiątki ról tego wybitnego aktora - w teatrze, filmie, Teatrze Telewizji. Przypomina też wiele trofeów i tytułów artysty.

Ekspozycja fotografii nie układa ich w żadne spójne ciągi - nie ma tu chronologii, tożsamości miejsc czy rodzaju sztuki. Kadry z wybitnych ról w Starym Teatrze ("Dziady", "Wyzwolenie") sąsiadują z rolami filmowymi; bohaterowie ostatnich spektakli Teatru STU ("Wielki John Barrymore" - na zdjęciu) zderzają się z tymi, w których Trela wcielał się w latach 70. ("Szewcy", "Matka"). W sekwencje narodowej sceny z Krakowa wplatają się przedstawienia Teatru Narodowego z Warszawy ("Sędziowie", "Wesele"). Wystawa to kalejdoskop służący ożywianiu naszej pamięci, przywoływaniu wzruszeń, zamyśleń i uniesień, w jakie wprawiał nas swą sztuką niegdysiejszy Gustaw-Konrad.

Podczas otwarcia ekspozycji obszernie i pięknie mówił o aktorskiej karierze Jerzego Treli prof. Jacek Popiel, prorektor UJ, niegdyś rektor PWST; nawiązał do niej i prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, który wręczając aktorowi pióro, zachęcał go do spisania wspomnień i anegdot. Bez tych tego wieczoru się nie obeszło.

Całości dopełniają zdjęcia na poły prywatne, np. prof. Treli jako rektora PWST podczas uczelnianego opłatka ze studentką Dorotą Segdą (dziś prorektorem uczelni); a to z Watykanu, gdzie odbyła się premiera filmu "Quo vadis"; a to z Opery Wrocławskiej wraz z Krzysztofem Pendereckim, w którego "Raju utraconym" aktor wcielał się w postać Miltona. Odnajdziemy też kadry z ks. prof. Józefem Tischnerem, którego jako rektor zaprosił z wykładami do PWST; z Wisławą Szymborską.

Wystawa przywołuje też wielu ludzi teatru, których teraz, z początkiem listopada, przyszło nam wspominać: Wiktora Sadeckiego, Marka Walczewskiego, Ewę Lassek, Sławomira Mrożka, Jerzego Jarockiego czy, na zamglonym zdjęciu powieszonym przy schodach, Konrada Swinarskiego.

Spacerując Rynkiem po A-B, warto zaglądnąć do "Loży"...

Wacław Krupiński
Dziennik Polski
5 listopada 2013
Portrety
Jerzy Trela

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...