Wystawa w Synagodze pod Białym Bocianem

Plakaty Eugeniusza Geta-Stankiewicza

Ponad 20 plakatów autorstwa twórcy grafik i ilustracji Eugeniusza Geta-Stankiewicza można od poniedziałku oglądać na wystawie we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem.

Na ekspozycji znalazły się przede wszystkim plakaty przedstawiające tzw. "mordę". "To najbardziej charakterystyczny motyw plakatów Geta-Stankiewicza" - powiedział PAP organizator wystawy, kustosz Domku Miedziorytnika Marek Stanielewicz.

Eugeniusz Get-Stankiewicz urodził się w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie. Po wojnie przeniósł się do Wrocławia, gdzie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Zmarł 10 kwietnia 2011 r. we Wrocławiu.

Artysta był wieloletnim wykładowcą technik graficznych, zasłynął jako twórca plakatów. Jego prace tworzone dla Solidarności odznaczały się wyjątkowym walorem artystycznym i często funkcjonowały poza oficjalnym obiegiem. Swoim dziełom nadawał rys autorski poprzez umieszczanie na nich sygnatury w postaci autoportretu.

Wystawiał w kraju i za granicą, m.in. w galeriach w Nowym Jorku i Paryżu. Do śmierci mieszkał i tworzył w Domku Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku, tu pozostała jego spuścizna. W 2012 r. Rada Miejska przyznała pośmiertnie Getowi-Stankiewiczowi tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.

(-)
(PAP)
18 lutego 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...