Wystawa w Wozowni

"Anima. Obrazy z Afryki" - Magda Hueckel

Wystawy fotografii Magdaleny Hueckel i Jolanty Gawryś-Jędrej przygotowała toruńska Galeria Wozownia.

Wystawa dokonań Magdaleny Hueckel obejmuje fotografie będące zapisem jej podróży po Afryce. Prezentowane widoki nie przypominają jednak typowych zdjęć z podróży, ale uwieczniają obrazy opuszczonych miejsc, obiektów sakralnych czy szczątków zwierząt.

- Cykl "Anima. Obrazy z Afryki" jest osobistą opowieścią o podróży. Obrazy w nim zawarte ukazują rzeczywistość z perspektywy przybysza, który wnikając w obcy, niezrozumiały świat Afryki próbuje odnaleźć uniwersalne prawdy dotyczące życia, śmierci, odrodzenia, przemiany. Próba wejścia w niewidzialny wymiar duchowości i nieśmiertelności następuje poprzez zgłębianie obrazów pustki, porzuconych, zapomnianych i zrujnowanych miejsc przeplatających się z ujęciami organicznych struktur, rozkładającej się zwierzęcej materii oraz obiektów mających charakter sakralny - podkreśliła autorka w katalogu wystawy.

Jak zaznaczyła Hueckel, cykl jej fotografii nie ma charakteru etnograficznego. Czarno-białe fotografie w technice analogowej powstały w latach 2005-2013 podczas podróży Magdy Hueckel i Tomasza Śliwińskiego po Afryce. Wystawie towarzyszy album fotograficzny "Anima. Obrazy z Afryki", zawierający ponad 80 prac.

Hueckel jest artystką wizualną, fotografką teatralną, scenografką, podróżniczką. W 2004 ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku, studiowała grafikę w szwajcarskiej Schuele fur Gestaltung w St. Gallen (2001) oraz fotografię w Vysokiej Skole Vytvarnych Umeni w Bratysławie (2002). Współpracuje z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego.

Druga z fotograficznych wystaw w Galerii Wozownia, zatytułowana "Verte", obejmuje fotogramy autorstwa Jolanty Gawryś-Jędrej. Jak informuje w katalogu autorka, prezentowany cykl jest wynikiem jej zainteresowania fotografią reklamową i odnosi się do "postrzegania kobiety poprzez pryzmat cielesności, a także do takich pojęć, jak prawda czy fałsz".

Wystawy fotografii można oglądać do 2 lutego, a ekspozycję pt. "Mdłości" do 23 lutego.

(-)
(PAP)
15 stycznia 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...