Wystawa z okazji 85. urodzin

"Tadeusz Łomnicki. Legenda, radość, pasja" - Muzeum Kinematografii w Łodzi

Na ekspozycji z łódzkim muzeum zobaczyć będzie można m.in. kolekcję 25 fotosów aktora z takich filmów jak: "Niewinni czarodzieje", "Pokolenie", "Potem nastąpi cisza", "Potop", "Piątka z ulicy Barskie", "Życie raz jeszcze" czy "Klucznik".

Wystawę wzbogacą plakaty i afisze kinowe z filmów, w których zagrał Tadeusz Łomnicki, a pochodzące ze zbiorów Muzeum Kinematografii - poinformował PAP Łukasz Grygiel z muzeum. 

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie pokaz filmów "Pan Wołodyjowski" oraz "Niewinni czarodzieje" w kinie Kinematograf. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 4 sierpnia.

Tadeusz Łomnicki urodził się 18 sierpnia 1927 roku w Podhajcach koło Lwowa. W 1945 roku zdał do Studia Teatralnego przy Starym Teatrze w Krakowie, gdzie zadebiutował epizodem w "Mężu doskonałym". Przez sezon występował w Teatrze Miejskim w Katowicach, a w 1949 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie związał się z Teatrem Współczesnym. Później był także założycielem i dyrektorem Teatru na Woli, który rozpoczął swą działalność w 1976 r. W sumie na koncie miał ponad 80 ról scenicznych.

Natomiast filmografia artysty obejmuje 51 ról filmowych. W 1954 r. Łomnicki zagrał w "Piątce z ulicy Barskiej" Aleksandra Forda, a rok później uznanie krytyków zyskał rolą w filmie Andrzeja Wajdy "Pokolenie". Aktor grał też m.in. w "Eroice" Andrzeja Munka, "Ósmym dniu tygodnia" Forda, "Zamachu" Jerzego Passendorfera oraz "Niewinnych czarodziejach" Wajdy.

Największą popularność przyniosła mu jednak rola Wołodyjowskiego w "Panu Wołodyjowskim" i "Przygodach pana Michała" Jerzego Hoffmana.

W 1969 roku aktor objął funkcję prorektora warszawskiej PWST. Wystąpił później w kolejnych filmach: "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy, "Tańczącym jastrzębiu" Grzegorza Królikiewicza, "Kontrakcie" Krzysztofa Zanussiego i w "Przypadku" Krzysztofa Kieślowskiego.

W 1981 roku zrezygnował ze stanowisk w Teatrze na Woli i zakończył kadencję rektora PWST. Pod koniec lat 80. miał kłopoty ze znalezieniem pracy. Grał niewiele, chorował, przeszedł operację serca. Tadeusz Łomnicki zmarł 22 lutego 1992 roku na deskach Teatru Nowego w Poznaniu, podczas próby do "Króla Leara" Williama Szekspira.

(-)
PAP
16 lipca 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia