Występ nagrodziny owacją na stojąco

Festiwal Teatrów Ożywionej Formy Maskarada - Teatr Maska w Rzeszowie

Przedstawienie "Historia całkiem zwyczajna" Olsztyńskiego Teatru Lalek zostało uznane za najlepszy spektakl dla dorosłych podczas Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Teatrze Maska w Rzeszowie. Aktorka Anna Kukułowicz otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą.

Autorką "Historii całkiem zwyczajnej" jest Marija Łado. Spektakl wyreżyserował Petr Nosalka. - Przedstawienie spotkało się z dobrym przyjęciem nie tylko wśród jurorów, ale i publiczności, a jak wiadomo, czasem oceny jednych i drugich są rozbieżne - mówi Zbigniew Głowacki, dyrektor OTL. - Tym razem wszyscy byli zgodni i nasz występ nagrodzili owacją na stojąco.

"Historia całkiem zwyczajna" dzieje się na wsi. Jej bohaterami są zwierzęta gospodarskie i ludzie. Wszystkich dotykają dramaty. Świnia, która darzy gospodarza wielkim uczuciem, zostaje przeznaczona na ubój, a córka rolnika Dasza zachodzi w niezaplanowaną ciążę, czym rodzice są bardzo zdenerwowani. Zwierzęta komentują tę sytuację, także duch świni, która odwiedza oborę z zaświatów. Znakomicie zagrała ją Anna Kukułowicz, która otrzymała nagrodę za najlepszą rolę kobiecą. Sztuka jest pełna łagodnego humoru i przejmującej prawdy o trudach życia. Świetna scenografia, znakomita gra aktorów sprawia, że "Historia" przemawia do nastoletniego i dorosłego widza. To niejedyny nagrodzony spektakl Olsztyńskiego Teatru Lalek. W poprzednich latach uznanie jurorów na różnych festiwalach zdobyły m.in. przedstawienia "Chłopcy z placu Broni" oraz "Na arce o ósmej".

Ewa Mazgal
Gazeta Olsztyńska
14 maja 2014

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia