Wywiad-rzeka z Danutą Stenką

"Flirtując z życiem" - aut. Łukasz Maciejewski

20 listopada, nakładem wydawnictwa "Znak", ukaże się nowa książka Łukasza Maciejewskiego "Flirtując z życiem", wywiad-rzeka z aktorką.

Piękna, emocjonalna, temperamentna, kobieta sukcesu, gwiazda ekranu. Wykreowany przez media wizerunek Danuty Stenki nawet w połowie nie oddaje prawdy o jej niezwykłej osobowości. Pełne szczerości rozmowy z Łukaszem Maciejewskim odsłaniają jej inne, nieznane oblicze.

Aktorka opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w maleńkiej kaszubskiej wsi, o wyboistej ścieżce kariery, która zaprowadziła ją na najważniejsze sceny stolicy, wreszcie o fascynującej pracy w teatrze, na planie filmowym, w telewizji. Anegdoty z życia ludzi kina i teatru przeplatają się z wyznaniami na temat prywatnych spraw.

Stenka nie waha się otwarcie mówić o kosztach, jakie wiążą się z jej wymagającym zawodem - o towarzyszącym jej przez lata stresie i ciągłym braku pewności siebie.

Z jej poruszających wspomnień wyłania się opowieść o dojrzewaniu kobiety do niezależności i spełnienia, w której każdy łatwo odnajdzie cząstkę własnego życia.

"Danuta Stenka jest dzisiaj w przełomowym momencie kariery. Po wieloletnim aktorskim treningu u Kleczewskiej, Warlikowskiego czy Jarzyny, w teatrze i w kinie czeka na nowe aktorskie wyzwania. Dotychczas grała najczęściej bohaterki wewnętrznie poranione, często neurotyczne i zagubione, ale w zawodzie stać ją również na brawurę, komizm i cierpką autoironię.

W miarę postępów w pracy nad książką, wyłaniał się nowy, nieznany dotąd portret rozmówczyni: osoby otwartej, nie obawiającej się mówić szczerze o ciemnych zakamarkach własnej psychiki, zmagającej się z chronicznym brakiem pewności siebie i kompleksami.

Mam wrażenie, że dla wielu czytelników (być może przede wszystkim czytelniczek) lektura wywiadu-rzeki z Danutą Stenką będzie pokrzepiającym doświadczeniem. W rozterkach perfekcyjnej gwiazdy uśmiechającej się z okładek kolorowych tygodników, rozpoznają bowiem własne marzenia i radości, ale także niespełnienia i nadzieje" - ze wstępu Łukasza Maciejewskiego.

(-)
Materiał Wydawnictwa
29 października 2013
Portrety
Danuta Stenka

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...