Wyznacza trendy, kreuje mody i promuje twórców

wkrótce 34. Warszawskie Spotkania Teatralne

Tegoroczna edycja WST, która odbędzie się od 4 do 14 kwietnia, będzie przebiegała w dwóch głównych nurtach. W programie "Dużych WST" znajdzie się około dziesięciu spektakli z całej Polski dla widzów dorosłych. W repertuarze "Małych WST", wzorem trzech ostatnich lat znajdzie się zaś około pięciu przedstawień dla najmłodszych widzów.

Warszawskie Spotkania Teatralne to jedno z najstarszych, najbardziej prestiżowych i wyczekiwanych przez widzów teatralnych wydarzeń w kraju. Od pierwszej edycji w 1965 ten festiwal festiwali wyznacza trendy, kreuje mody i promuje twórców.

34. Warszawskie Spotkania Teatralne będą skierowane przede wszystkim do mieszkańców Warszawy, do publiczności w różnym przedziale wiekowym, o bardzo różnorodnych zainteresowaniach. Od najmłodszych uczestników życia teatralnego, czyli dzieci i młodzieży szkolnej, po ludzi dorosłych młodszego, średniego i starszego pokolenia.

Kuratorem programowym "dużych WST" będzie Zdzisław Pietrasik (krytyk filmowy i teatralny, publicysta, dziennikarz działu kulturalnego tygodnika "Polityka", współtwórca "Paszportów Polityki" - jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce), kuratorem drugiego nurtu, podobnie jak w roku ubiegłym, dr Marek Waszkiel (wybitny znawca i propagator teatru lalek w Polsce).

W trzecim nurcie festiwalu znajdą się liczne imprezy towarzyszące oraz na otwarcie 34 edycji przedpremierowy pokaz nominowanej do tegorocznej Nagrody Literackiej Nike "Nocy żywych Żydów" Igora Ostachowicza w reżyserii Marka Kality i Aleksandry Popławskiej. Ponadto dla festiwalowych widzów przygotujemy zestaw najważniejszych stołecznych wydarzeń teatralnych pod hasłem "Rekomendacje WST". Ponieważ na 34 WST pokażemy spektakle, których premiery odbyły/odbędą się między grudniem 2012 a styczniem 2014, dlatego ostateczny kształt programu będziemy mogli oficjalnie ogłosić na konferencji prasowej, którą planujemy na 4 marca 2014 roku.

Po spektaklach nurtu głównego zaplanowane są dyskusje i spotkania twórców z widzami. Spotkanie będą moderowane przez kuratora WST Zdzisława Pietrasika, a poza twórcami do dyskusji zaprosimy znanych krytyków teatralnych. Planujemy także, o ile pozwolą na to prawa autorskie poszczególnych sztuk, przeprowadzać transmisję online spektakli i dyskusji, dzięki którym dotrą one do szerokiej publiczności. Przestrzeń wokół teatru (hol główny) pragniemy otworzyć dla księgarni artystycznych oraz antykwariatów teatralnych, aby zgromadzić tam stare i nowe książki o tematyce artystycznej i teatralnej. Cel ten pragniemy zrealizować przy współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Chcemy również muzycznie urozmaicić czas Warszawskich Spotkań Teatralnych. Nie zabraknie zatem na festiwalu koncertów - jeden wieczór oddamy artystom młodej sceny muzycznej.

W ramach imprez towarzyszących Małym Warszawskim Spotkaniom Teatralnym podobnie jak w zeszłym roku odbędą się spotkania małych widzów z twórcami spektakli, które będzie prowadził ich kurator Marek Waszkiel.

(-)
Materiał Festiwalu
7 lutego 2014

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...