Wznowienie sceniczne

"Manru" - reż. Laco Adamik - Opera Śląska w Bytomiu

"Manru" powraca na afisz w ramach obchodów jubileuszu 70.lecia istnienia Opery Śląskiej.

Manru jest jedyną operą Ignacego Jana Paderewskiego; libretto, na podstawie powieści Chata za wsią Józefa Ignacego Kraszewskiego, napisał Alfred Nossig. Popularność, jaką się cieszył sprawiła, że prapremiera w Dreźnie w 1901 r. spotkała się z ogromnym zainteresowaniem; wkrótce potem Manru wystawiono na wielu scenach Europy i Ameryki, w tym - 14 lutego 1902 roku - w Metropolitan Opera w Nowym Yorku. Była to jednak efektowna, ale krótka kariera opery, dziś właściwie rzadko wystawianej nawet w Polsce. Manru pozostaje do dziś także jedyną polską operą, która kiedykolwiek została w Metropolitan Opera wystawiona. Uroczysta premiera w Operze Śląskiej w maju 2009 r., związana była z 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości i parafowania w dniu 28 czerwca 1919 r. przez premiera I. J. Paderewskiego Traktatu Wersalskiego. Spektakl powraca na afisz w ramach obchodów jubileuszu 70.lecia istnienia Opery Śląskiej.

Manru opowiada historię różnic społecznych. Za przekroczenie granic kulturowych bohaterowie płacą wysoką cenę. Ich miłość narażona jest na ciężkie próby, których niestety nie mogą przetrwać. To opowieść o nietolerancji pokazana w postaci uniwersalnej. Ludzie nie mogą się do siebie zbliżyć, chociaż żyją obok siebie. W oryginale akcja rozgrywa się gdzieś w Tatrach, ale realizatorzy nie wskazują konkretnego miejsca zdarzeń. Dzięki takim zabiegom treść opery i jej historia staje się bardzo aktualna. W dzisiejszym świecie takich sytuacji spotykamy wiele. Jednocześnie nie jest to tylko traktat o ksenofobii i ludzkich uprzedzeniach, ale także dramat postaci. Muzyka pisana przez kompozytora pod wpływem dramatów muzycznych Wagnera zawiera szczególnie imponujące partie symfoniczne orkiestry oraz piękne partie wokalne. Paderewski włączył do partytury także elementy folklorystyczne: tańce góralskie i motywy cygańskie. /XIX wiek - góralska wioska. Ulana, młoda dziewczyna, wychodzi za mąż za Cygana Manru, który porzuca dla niej cygański tabor i osiada na wsi. Ich miłość narażona jest na ciężkie próby. Ulanę ściga nieprzejednany gniew matki i pogarda sąsiadów, Manru zaś namawiany jest przez Cyganów, by wrócić do swobodnego życia włóczęgi. Urok – znachor zakochany w Ulanie, przyrządza na jej prośbę napój miłosny, który ma podtrzymać uczucia Manru. Jednak Manru wiąże się z Cyganką Azą i odchodzi. Opuszczona Ulana odbiera sobie życie. Na wiarołomnym Manru mści się zrozpaczony Urok.../

WARTO posłuchać i zobaczyć, „Manru" to rzadkość, a Paderewski przyciąga nie tylko melomanów i wielbicieli historii, ale także znakomitych realizatorów i wykonawców!

Kolejne spektakle: 10 maja oraz 9 czerwca 2015 r.

(-)
Materiał Opery
6 maja 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...