Wzruszająca opowieść dwóch kobiet w gdańskim Domu Technika

"Grace i Gloria" - reż. Bogdan Augustyniak - Teatr "między innymi"

Spektakl "Grace i Gloria" Toma Zieglera, to psychologiczne studium. Barwna, a zarazem przejmująca opowieść o dwóch dojrzałych kobietach (role te kreują Stanisława Celińska i Lucyna Malec). Spektakl 21 stycznia na Scenie Teatralnej Kontakt.

Wzruszający spektakl dotykający trudnych tematów przemijania, jednocześnie niosący nadzieję, przepełniony humorem, z zaskakującymi zwrotami akcji.To wyjątkowy spektakl - bardzo trudno jest bowiem mówić o śmierci. W "Kubusiu Puchatku" jest taka scena:

- A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? - spytał Krzyś, ściskając misiową łapkę. - Co wtedy? - Nic wielkiego - zapewnił go Puchatek. - Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.

Widzowie będą mieli okazję śledzić niezwykle trudny dialog umierającej osoby z odwiedzającą ją wolontariuszką.

Odchodzącą z tego świata, chorą na raka kobietę gra Stanisława Celińska, która zbudowała sugestywną postać wykorzystywanej przez całe życie przez najbliższych i obcych ludzi, która nawet nie zdaje sobie z tego faktu sprawy. Nieustannie walcząca o przetrwanie, rozczarowana życiem Grace właściwie godzi się ze swoim losem. Nie przychodzi jej na myśl rozpacz, ani bunt przeciwko Bogu. Nie szuka też w nim nadziei, bo

dawno już rozstała się z Kościołem. Jej spokój zakłóca przybyła do niej 45-letnia business woman, mająca za sobą nieudane małżeństwo oraz śmierć jedynego syna (w tej roli Lucyna Malec). Zrozpaczona matka chłopca potraktowała tę tragedię, jako nauczkę i karę za dotychczasowe, zachłanne życie pełne wszelkich przyjemności. Ta, młoda jeszcze kobieta, wkracza w życie Grace, obiecując pomoc w trudnych chwilach. Z czasem okazuje się, że to Gloria wymaga pomocy specjalisty, bo jej życie nie jest takie cudowne jak z początku wygląda. Na scenie gwiazdy Stanisława Celińska znana z wielu wybitnych kreacji teatralnych i filmowych i Lucyna Malec, aktorka Teatru Kwadrat w Warszawie, znana z wielu seriali.

(Gran.)
POLSKA Dziennik Bałtycki
19 stycznia 2013

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia