"Xięga bałwochwalcza" w Teatrze Okazjonalnym

"Infantka" - chor:Jacek Krawczyk - Teatr Okazjonalny

W najnowszej premierze Teatru Okazjonalnego po raz kolejny pojawią się inspiracje plastyczne. Tym razem twórcy w spektaklu "Infantka" zatańczą pełną erotyki "Xięgę bałwochwalczą" Bruno Schulza.

Xięga bałwochwalcza" to cykl grafik, które Schulz tworzył w latach 1920-22. Głównym jego tematem jest erotyczny - chwilami wręcz perwersyjny - hołd, jaki oddaje dominującym i władczym postaciom kobiecym mężczyzna - istota słabsza i uległa. 

W "Infantce" Jackowi Krawczykowi towarzyszyć na scenie będą trzy kobiety. Larysa Grabińska jest młodą tancerką, wychowanką TO, Anna Rusiecka jest niezależną aktorką, a Alicja Domańska to... malarka i rzeźbiarka, absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. - Nie chciałem, aby "Infnatka" była typowym przedstawieniem teatru tańca - tłumaczy tancerz i choreograf Jacek Krawczyk. - Staram się raczej postawić na teatr; skupić się na geście, ruchu i obrazie. 

W zeszłym roku Teatr Okazjonalny obchodził jubileusz 10-lecia istnienia. Formację do życia powołali Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk, grupa ma na swoim koncie już kilkadziesiąt realizacji. Krawczyk, autor "Infantki", jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego, jednak ma za sobą występy m.in. w nieistniejącym już Teatrze Ekspresji Wojciecha Misiury.
(ml)

mb [Mirosław Baran]
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
1 czerwca 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia