Z cyklu "Evviva l'arte" w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium

Spotkanie z Teresą Budzisz-Krzyżanowską i Krzysztofem Czeczotem

12 grudnia o godz. 19.00 w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie spotkanie z cyklu Evvia l'arte: "Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Krzysztof Czeczot: Sztuka do słuchania".

prowadzenie Rafał Sławoń, wstęp wolny

Teatr Polskiego Radia, słuchowisko, audiobook - to sztuka młoda. Radiowy teatr rozpoczął swą działalność "Warszawianką" Wyspiańskiego w 1925 roku. W kwestii daty pojawienia się pierwszej książki w formie czytanej ściera się kilka wersji. Z pewnością jednak jest to sztuka najwyższej próby.

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru TV Dwa Teatry przekonuje o tym od ponad dziesięciu lat. Goście najbliższego spotkania w cyklu "Evviva l'arte" są jego laureatami: Teresa Budzisz-Krzyżanowska została nagrodzona za tytułową rolę w słuchowisku "Matka" Witkacego, a Krzysztof Czeczot - za reżyserię i scenariusz słuchowiska "Jeszcze się spotkamy młodsi" i za reżyserię własnego słuchowiska "Dublin. One way".

Oboje mają za sobą wiele rozmaitych dokonań "do słuchania" - radiowe role Budzisz-Krzyżanowskiej (min. w Tomaszu Mannie Łukosza, "Szczęściu rodzinnym o życiu Sofii i Lwa Tołstojów"), czy reżyserię audiobooków (adaptacja sagi "Gra o tron" Martina) i słuchowisk (np. autorskiej "Pętli") Czeczota. I wciąż za ich sprawą powstają następne dzieła. W serii "Mistrzowie słowa" - wielcy aktorzy czytają wielką literaturę firmowanej przez wydawcę Gazety Wyborczej ukazała się właśnie "Rozważna i romantyczna" Austin w interpretacji Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej. Do kupienia jest też już "Blade Runner" na podstawie powieści Dicka, kolejny autorski audiobook Krzysztofa Czeczota rozpisany na wielogłosowy popis wybitnych aktorów.

A w cyklu "Evviva l'arte" gościli dotąd między innymi: Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Filip Bajon i Andrzej Seweryn, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Andrzej Grabowski i Mariusz Szczygieł, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Mikołaj Łoziński i Rafael Lewandowski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko oraz Andrzej Wajda.

(-)
Materiał Teatru
8 grudnia 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...