Z cyklu "Loża miłośników opery"

"Rinaldo, czyli rozkosze muzycznego "recyklingu"" - Jakub Burzyński

Teatr Warszawskiej Opery Kameralnej zaprasza 14 listopada o godz. 18.00 na wykład Jakuba Burzyńskiego - w cyklu "Loża miłośników opery. Wieczory czwartkowe".

Czy świadomość, iż większość materiału muzycznego w "Rinaldzie" Jerzego Fryderyka Haendla zapożyczona jest z wcześniejszych dzieł kompozytora, rzutuje na naszą ocenę jednej jego z najpopularniejszych oper - i zarazem jego pierwszego londyńskiego sukcesu teatralnego? Czy Haendel był pierwszym, a może jedynym kompozytorem używającym autocytatów? Czy wolno użyć operowej arii w kościelnym motecie? Co daje współczesnemu wykonawcy wiedza na ten temat? To tylko kilka pytań, na które postaramy się znaleźć odpowiedź podczas najbliższego spotkania, ilustrowanego m.in. nagraniami z wykonania tego dzieła na scenie WOK.

Jakub Burzyński, śpiewak (kontratenor) i dyrygent, jest założycielem i współzałożycielem wielu formacji wokalnych i wokalno-instrumentalnych; w 1998 roku powołał do życia zespół La Tempesta, z którym regularnie koncertuje i nagrywa muzykę XVI-XX wieku w nurcie "Historical Informed Performance". W swej karierze ma ponad 400 występów, nagrał ponad 15 płyt dla takich wytwórni, jak BIS, ARTS, DIVOX, Naxos, DUX czy Musicon. Wyjątkową pozycję w dyskografii Jakuba Burzyńskiego stanowi nagrana w 2004 roku płyta z muzyką Antonia Vivaldiego pt. "Vespers of Sorrow".

Bilety w cenie 5 zł.

(-)
Materiał Teatru
14 listopada 2013

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia