Z człowieka w robaka

"Przemiana" - reż. M. Miklasz - Narodowy Teatr Stary im. H. Modrzejewskiej w Krakowie

Magdalena Miklasz, debiutująca na narodowej scenie zmagała się z Kafką i jego "Przemianą". Efekty tych zmagań zobaczymy na Nowej Scenie Starego Teatru podczas premiery już 17 grudnia

Magdalena Miklasz wraz z Andrzejem Rozmusem, Zbigniewem Rucińskim, Aldoną Grochal, Wiktorem Loga-Karczewskim i studentką PWST Julią Sobiesiak zmagają się z Kafką i jego "Przemianą".

Gregor Samsa, główny bohater "Przemiany" Franza Kafki, pewnego dnia z człowieka zmienia się w robaka... Seria wypadków, które potem nastąpią, nabierze znamion spotęgowanego absurdu i niewyobrażalnej groteski. Okazuje się bowiem, iż rodzina bohatera przechodzi nad niewytłumaczalnym faktem do porządku dziennego.

Życie toczy się nadal aż do momentu, kiedy wyjdzie na jaw, że nie można dzielić życia z olbrzymim robakiem. Jednostka została zhańbiona. Teraz jest zbędnym, nikomu i niczemu nie potrzebnym przedmiotem, który należy napiętnować. Wobec inwigilacji społecznej jest powodem do wstydu. Jednostka traci swoje podmiotowe znaczenie i staje się przedmiotem agresji. Trzeba ją zniszczyć, wyeliminować... zadeptać jak robaka.

Opowiadanie Franza Kafki to studium ludzkiej metamorfozy, w którym Gregor Samsa oraz jego rodzina zostają postawieni w sytuacji ekstremalnej, w obliczu której muszą zrewidować podstawy mieszczańskiej codzienności. Metamorfoza bohatera odsłania prawdziwą naturę pasożytniczego układu czwórki głównych bohaterów.

Stary Teatr Nowa Scena, 17 grudnia - "Przemiana"

JOC
Dziennik Polski
11 grudnia 2010

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia