Z dedykacją dla Króla Słońce

Koncert {oh!} Trio w Muzeum Śląskim. Z dedykacją dla Króla Słońce.

Muzeum Śląskie oraz {oh!} Trio zapraszają do zapoznania się z twórczością Louisa-Josepha Marchanda. Koncert utworów tego związanego z orkiestrą królewską kompozytora odbędzie się w sobotę, 23 października, o godz. 17.00 w audytorium Muzeum Śląskiego na poziomie -4 przy ul. Dobrowolskiego 1 w Katowicach.

Louis-Joseph Marchand był kompozytorem bardzo cenionym przez króla Francji Ludwika XIV. Wydawać by się mogło, że – zwłaszcza znając pieczołowitość wersalskich archiwistów – powinniśmy wiedzieć o nim wszystko. A jednak jego postać pozostaje owiana tajemnicą. Czy jest w istocie synem innego Louisa Marchanda, wychwalanego przez mistrza emocji Jeana-Philippe'a Rameau? Czy może zbieżność nazwisk jest przypadkowa i ci dwaj wybitni kompozytorzy wcale nie byli z sobą spokrewnieni? Dość powiedzieć, że przełom stuleci przyniósł Francji dwóch wielkich Marchandów, a twórczość tego bliższego naszym czasom przybliży podczas koncertu w Muzeum Śląskim {oh!} Trio w składzie Martyna Pastuszka (skrzypce, kierownictwo artystyczne), Anna Firlus (klawesyn) oraz Krzysztof Firlus (viola da gamba).

{oh!} Trio to muzycy związani na co dzień z {oh!} Orkiestrą Historyczną, z powodzeniem realizujący także kariery solowe. Troje wybitnych kameralistów specjalizujących się w stylowym wykonawstwie muzyki dawnych wieków jako trio gra od czterech lat i widocznym owocem tej współpracy jest płyta zatytułowana Portraits, która ukazała się na rynku z początkiem października. Obok historycznych praktyk wykonawczych w centrum zainteresowań zespołu znajduje się francuska kameralistyka, po którą {oh!} Trio sięga zarówno na swoim pierwszym albumie, jak i na trzypłytowym wydawnictwie z kompletem suit na skrzypce i basso continuo Suite de pièces Louisa-Josepha Marchanda, które z początkiem przyszłego roku ukaże się nakładem uznanego francuskiego wydawnictwa Aparté.

Na program koncertu w Muzeum Śląskim, który będzie zatem jednocześnie zapowiedzią tego albumu, oprócz kompozycji Louisa-Josepha Marchanda złoży się także suita autorstwa Antoine'a Forqueraya.

Bilety w cenie 10 zł są do nabycia poprzez stronę internetową muzeum.

Program koncertu:
Louis Joseph Marchand – V Suita e-moll
Prelude – Fugue – Air – Gigue – Air tendre – Air légérement
Antoine Forqueray – II Suita G-dur
La Buisson – Chaconne
Louis Joseph Marchand – VII Suita g-moll
Prelude – Air tendre – Rondeau – Allemande – Air grave – Rondeau – Air tendre – Chaconne

{oh!} Trio
Martyna Pastuszka – skrzypce, kierownictwo artystyczne
Krzysztof Firlus – viola da gamba
Anna Firlus – klawesyn

Anna Kopaniarz
Muzeum Śląskie w Katowicach
20 października 2021

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia