Z Legnicy do Warszawy

"Orkiestra" w Łazienkach 10 lipca

Wystąpimy na gali, którą nasi przyjaciele z KGHM organizują z okazji 15-lecia giełdowego debiutu miedziowej spółki - wyjaśnia reżyser sztuki Jacek Głomb.

Spektakl to dwugodzinna opowieść o minionym półwieczu i ludziach - przybyszach z różnych stron kraju i świata, których połączyła praca i nowe życie, którego byli architektami i uczestnikami. Połączyła ich także orkiestra, którą stworzyli i w której przez lata grali: zwyczajnie i od święta, na pochodzie pierwszomajowym i w kościele, w górniczej karczmie i na pogrzebach kolegów. 

To właśnie członkowie górniczej orkiestry dętej są zbiorowym bohaterem sztuki Krzysztofa Kopki i Jacka Głomba. Śmierć kolegi z zespołu popycha ich do wędrówki w krainę wspomnień. W ich opowieściach historia miesza się z mitem, prawda z legendą, sprawy ważne z anegdotami. Wszystko w balladowym klimacie i stylistyce realizmu magicznego. Wśród żywych pojawiają się zatem także postaci z górniczych wierzeń i przesądów - patronka górników i "dobrej śmierci" Święta Barbara i strzegący podziemnego bogactwa Skarbek.

"To spektakl na zamówienie. Powstał z okazji 50-lecia miedziowego kombinatu. Ten prezent jest jednak wart więcej niż kolejna nagroda z zysku dla pracowników KGHM. Zagłębie doczekało się własnej sagi. W tej kreacji zbiorowej wszyscy grają koncertowo" - pisała o tym legnickim przedstawieniu Magda Piekarska z Gazety Wyborczej Wrocław.

Podobnie w wortalu e-teatr oceniała rzecz Ewa Uniejewska: "Aktorzy legnickiego teatru tworzą wyśmienitą orkiestrę. Nie ma osoby, która zagrałaby źle; każda z nich zachwyca umiejętnościami warsztatowymi. Ich grze towarzyszy dystans i dobre wyczucie ironii, inteligentne myślenie o tekście i sytuacji scenicznej. Pokaz Teatru Modrzejewskiej mógłby stać się nauką dla artystów stołecznych, którym legniccy twórcy w niczym nie ustępują. Legnickiego skarbu trzeba strzec" .

 Spektakl, którego premiera we wrześniu 2011 roku w cechowni kopalni w Lubinie otworzyła I Festiwal Teatru Nie-Złego, grany był już wyjazdowo wielokrotnie. Wystawiano go zarówno w Zagłębiu Miedziowym (Lubin, Ścinawa, Polkowice, Głogów, Legnica), jak i na Górnym Śląsku (Bytom, Zabrze, Mysłowice, Katowice). W niedzielę 8 lipca pokazano go w lubuskiej Kargowej. Prezentacja w Warszawie zakończy sezon artystyczny 2011/2012 w legnickim teatrze.

Grzegorz Żurawiński
Materaiły organizatora
10 lipca 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia