Z myślą o Polakach mieszkających na Litwie

8. Dni Kultury Polskiej w Wilnie

Od koncertu zespołu Kapela ze wsi Warszawa i wystawy poświęconej 20-leciu działalności Domu Kultury Polskiej w Wilnie rozpoczęły się w piątek w litewskiej stolicy 8. Dni Kultury Polskiej. W tegorocznej czterodniowej ofercie festiwalu są spektakle, koncerty, wystawy, dyskusje, wycieczki.


„Ten festiwal jest organizowany z myślą o Polakach mieszkających na Litwie. Każdego roku przygotowujemy ciekawą ofertę kulturalną, by rozjaśnić długie jesienne wieczory" – powiedział PAP Artur Ludkowski, dyrektor Domu Polskiego w Wilnie, organizatora przedsięwzięcia.

W ciągu kolejnych festiwalowych dni odbędzie się m.in. spektakl „Sklep Magika Mechanika" Teatru Małego Widza z Warszawy, wycieczki pod hasłami „Legendy wileńskie" oraz „Uroki podwórek wileńskich", dyskusja poświęcona Stanisławowi Lemowi, koncert filmowo-musicalowy „Od nocy do nocy" w wykonaniu Joanny Aleksandrowicz. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Piątkowe otwarcie wystawy poświęconej 20-leciu działalności Domu Kultury Polskiej odbyło się z udziałem wiceministra spraw zagranicznych Polski Szymona Szynkowskiego vel Sęka, wiceministra edukacji i nauki Tomasza Rzymkowskiego oraz prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusza Bonisławskiego.

„Jesteśmy świadkami 20 lat, które były wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi. Tu (w Domu Kultury Polskiej w Wilnie) mieszczą się siedziby wielu organizacji polskich działających na Litwie, organizacji działających na rzecz polskości" – powiedział Bonisławski.

Wiceminister spraw zagranicznych Szynkowski vel Sęk, podkreślając rolę placówki w życiu Polaków na Litwie, przypomniał, że w tym roku rozpoczęto jej rozbudowę. W nowym budynku, który ma być ukończony już w przyszłym roku, będzie się mieściła sala widowiskowa, pokoje hotelowe, kawiarnia, studio telewizyjne TVP Wilno.

Dom Kultury Polskiej w Wilnie powstał w 2001 r. Jest najważniejszą instytucją kulturalno-społeczną służącą Polakom na Wileńszczyźnie. Działalność placówki skupia się m.in. na edukacji kulturalnej, promowaniu polskiej literatury i sztuki oraz wspieraniu lokalnego ruchu artystycznego i innej działalności kulturalnej.

Aleksandra Akińczo
Kurier PAP
27 listopada 2021

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia