Z rodziną do Rampy

"O dwóch takich, co ukradli księżyc" - reż. Cezary Domagała - Teatr Rampa w Warszawie

«Swoje czterdziestolecie, obchodzone w Międzynarodowy Dzień Teatru, Teatr Rampa uczcił kolejną udaną premierą.

Zespół teatru na Targówku po raz kolejny pokazuje, że jest miejscem przyjaznym dla całej rodziny, promującym pozytywne wartości. Warto przy tej okazji przypomnieć, że od 2012 r. teatr ten organizuje weekendy familijne, czyli sobotnio-niedzielne przedstawienia dla rodzin z dziećmi, cieszące się sporym zainteresowaniem. Po spektaklach takich jak "Tajemniczy ogród", "W pogoni za bajką" czy "Awantura o Basię" na scenie dziecięco-młodzieżowej zagościła adaptacja słynnej powieści Kornela Makuszyńskiego "O dwóch takich, co ukradli księżyc". Spektakl, jak cała twórczość Makuszyńskiego, przesiąknięty jest pochwałą rodziny, uczciwego i ubogiego życia oraz wartości takich jak przyjaźń, dobroć i bezinteresowna pomoc. Wielbiciele prozy pisarza zwanego "autorem uśmiechniętych książek" na pewno się nie zawiodą.

Głównymi bohaterami są bracia bliźniacy, Jacek i Placek, którzy przychodzą na świat w ubogiej, lecz kochającej się rodzinie mieszkającej we wsi Zapiecek. Szybko się okazuje, że chłopcy są skorzy do psikusów, rozkapryszeni i leniwi. Uczciwej pracy unikają jak ognia, więc kiedy rodzice wysyłają ich w pole, wyruszają w świat, by szukać miejsca, gdzie życie jest łatwe, lekkie i przyjemne. Przeżyte po drodze przygody uświadamiają im jednak, że jedynym sposobem na odnalezienie szczęścia jest ciężka praca oraz okazywanie rodzicom szacunku i miłości.

Musical zwraca uwagę ciekawą scenografią oraz dynamiczną muzyką i tańcem. Piosenki są pełne humoru, choć niektóre sceny wydają się odrobinę zbyt mroczne, co może przestraszyć młodsze dzieci. W rolę Placka wcieliła się aktorka i wokalistka, znana z programów takich jak "Bitwa na głosy" czy "The Voice of Poland" Michalina Bródnowska. Największym atutem spektaklu jest fakt, że wszystko jest w nim na swoim miejscu: mama jest mamą, tata tatą, dobro dobrem, a zło złem.»

Iwona Żurek
Idziemy
11 kwietnia 2015

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia