Z Serbii do Słowenii

"Transfer!" - reż. Jan Klata - Teatr Współczesny we Wrocławiu

"Transfer!" w reż. Jana Klaty, pokazany 2 czerwca przez Wrocławski Teatr Współczesny na 56. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Sterijno Pozorje" w Nowym Sadzie właśnie powrócił do Polski

Spektakl został w skupieniu i z uwagą przyjęty przez serbską publiczność. Wstrząsająca opowieść o tragicznej zależności losów pojedynczych ludzi od arbitralnych decyzji i konfliktów politycznych brzmi dzisiaj w tym regionie bardzo aktualnie. W spotkaniu z publicznością i dziennikarzami obok reżysera wzięli udział dramaturdzy przedstawienia: Dunja Funke i Sebastian Majewski oraz dwaj spośród kilkunastu polskich i niemieckich uczestników: Zygmunt Sobolewski i Matthias Goeritz.
Po powrocie z Serbii Sebastian Majewski – dramaturg spektaklu - zanotował: "Jestem generał Radko Maldič – to najczęściej cytowane zdanie w Serbii po 31 maja 2011 roku. 80 % społeczeństwa sprzeciwiającego się ekstradycji Mladiča do Hagi - to najbardziej zaskakujący sondaż. Rolnicy z Wojwodiny blokujący drogi - to najbardziej rozpoznawalna sytuacja społeczna. I na tym tle "Transfer!" – spektakl o polsko-niemieckiej historii, o pamięci i o współpracy (możliwości współpracy). Spektakl obejrzany w Nowym Sadzie z zainteresowaniem i z dystansem. Jakże daleki od Serbskiej mentalności, oczekiwań i chęci. "Transfer!" w Serbii to baśń – mistyczna opowieść, która została wysłuchana, ale jej morał dotrze za jakieś 30 lat. Trudno. Ale jednak warto".

Po pokazie w Nowym Sadzie „Transfer!” otrzymał zaproszenie do Słowenii na festiwal teatralny „Borštnikovo srečanje” w Mariborze, który rozpocznie się 14 października 2011.

Tatiana Drzycimska
Materiały Teatru
8 czerwca 2011

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...