Z Torunia do Krakowa

Iwona Kempa w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

Iwona Kempa na czele Małopolskiego Ogrodu Sztuki w strukturach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Posada w Krakowie otwiera przed nią nowe możliwości i pozwoli dalej rozwijać skrzydła. W repertuarze Teatru Horzycy pozostawi po sobie kilkanaście intrygujących spektakli - pisze (tob) w Nowościach.

To właśnie na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, z którym obecnie wiąże się Iwona Kempa, wyreżyserowała doskonałe "Rozmowy poufne" Ingmara Bergmana. Sztuka w 2009 roku zdobyła Nagrodę Dziennikarzy podczas międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Kontakt", a jedną z głównych ról grał w niej gościnnie jej obecny maż - Sławomir Maciejewski. Teraz razem opuszczają toruńską scenę.

Iwona Kempa z toruńskim teatrem związała się jako reżyser w 2003 roku. Trzy lata później pełniła już funkcję dyrektora artystycznego. Od tamtego czasu w swojej karierze zdobyła m.in. główną nagrodę, Laur Konrada na X Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" za spektakl "Pakujemy manatki", a także była nominowana do Paszportu "Polityki" oraz nagrody "Gwarancje kultury" TVP Kultura za rok 2008. Na swoim koncie ma również Złotą Karetę "Nowości" w kategorii: kultura.
Co będzie robić w Krakowie? Obejmie funkcję zastępcy dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz operatora, działającego w jego ramach, Małopolskiego Ogrodu Sztuki. To nowy ośrodek współczesnych form teatralnych i parateatralnych. Czterokondygnacyjny budynek MOS powstał w centrum Krakowa w tym roku. Mieści sale teatralno-koncertowe i konferencyjne, a także salę kinową. Jego oferta ma być skierowana szczególnie do ludzi młodych.

W grudniu toruńscy widzowie będą mieli szanse obejrzeć ostatnią w tym roku premierę w reżyserii Iwony Kempy.

(tob)
Nowości nr 251
27 października 2012
Portrety
Iwona Kempa

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...