Z Torunia do Krakowa

Iwona Kempa w Teatrze im. Juliusza Słowackiego

Iwona Kempa na czele Małopolskiego Ogrodu Sztuki w strukturach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Posada w Krakowie otwiera przed nią nowe możliwości i pozwoli dalej rozwijać skrzydła. W repertuarze Teatru Horzycy pozostawi po sobie kilkanaście intrygujących spektakli - pisze (tob) w Nowościach.

To właśnie na deskach krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, z którym obecnie wiąże się Iwona Kempa, wyreżyserowała doskonałe "Rozmowy poufne" Ingmara Bergmana. Sztuka w 2009 roku zdobyła Nagrodę Dziennikarzy podczas międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Kontakt", a jedną z głównych ról grał w niej gościnnie jej obecny maż - Sławomir Maciejewski. Teraz razem opuszczają toruńską scenę.

Iwona Kempa z toruńskim teatrem związała się jako reżyser w 2003 roku. Trzy lata później pełniła już funkcję dyrektora artystycznego. Od tamtego czasu w swojej karierze zdobyła m.in. główną nagrodę, Laur Konrada na X Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" za spektakl "Pakujemy manatki", a także była nominowana do Paszportu "Polityki" oraz nagrody "Gwarancje kultury" TVP Kultura za rok 2008. Na swoim koncie ma również Złotą Karetę "Nowości" w kategorii: kultura.
Co będzie robić w Krakowie? Obejmie funkcję zastępcy dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego oraz operatora, działającego w jego ramach, Małopolskiego Ogrodu Sztuki. To nowy ośrodek współczesnych form teatralnych i parateatralnych. Czterokondygnacyjny budynek MOS powstał w centrum Krakowa w tym roku. Mieści sale teatralno-koncertowe i konferencyjne, a także salę kinową. Jego oferta ma być skierowana szczególnie do ludzi młodych.

W grudniu toruńscy widzowie będą mieli szanse obejrzeć ostatnią w tym roku premierę w reżyserii Iwony Kempy.

(tob)
Nowości nr 251
27 października 2012
Portrety
Iwona Kempa

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...