Z wierszami Tuwima za pan brat

"Letnie Tuwimki" - reż: zespołowa - Teatr "Pinokio" w Łodzi - 11. LOT

Teatr Pinokio z Łodzi w letnie upalne dni postanowił urozmaicić dzieciom lato w mieście i przygotował z tej okazji lekki, zabawny i w pewnym stopniu edukacyjny, bo złożony z wierszy spektakl pt "Letnie Tuwimki".

Na kanwę spektaklu składają się najbardziej znane i lubiane wiersze autorstwa Juliana Tuwima m.in. „Zosia Samosia”, „Bambo”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Tańcowały dwa Michały” czy „W aeroplanie”. 

To spektakl urządzony w prosty i funkcjonalny sposób, gdzie najważniejsze jest słowo, które jednak opatrzone zostaje ciekawą pantomimą, rekwizytem, kostiumem czy śpiewem. 

Każdy z wierszy posiada swoją oprawę sceniczną oraz jakiś specyficzny rekwizyt. Co ciekawe jednak – historie zawarte w wierszach nie były jedynie zilustrowane przez zespół utalentowanych aktorów, ale stały się punktem wyjścia do nietypowego potraktowania przedmiotu. Tak więc, dla przykładu, bohaterką opowieści o Kurce Złotopióre została... upieczona na złoto kura podana na tacy (!). 

Interesująco wypadły również pantomimiczne wstawki, będące czymś na kształt cyrkowych tricków. Po raz pierwszy widziałam na przykład nie-magika przecinającego swoją asystentkę na połowę! I wierzcie mi – wyszła z tego calo!

Kilkudziesięciominutowy spektakl łódzkiego „Pinokia” to przednia zabawa dla najmłodszych widzów, którym, oprócz magii została przekazana również magia polskiej poezji międzywojennej – lekkiej, bezpretensjonalnej, wciąż bardzo nam drogiej i – jak dotąd – niezastąpionej!

Marta Odziomek
Dziennik Teatralny Katowice
24 lipca 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...