Z wizytą w Teatrze Szekspirowskim

Teatr Polonia w Warszawie

Po wakacjach Gdański Teatr Szekspirowski nie zwalnia tempa. Pod koniec września odbędzie się kolejna odsłona cyklu "Teatry Polskie", w której zobaczyć będzie można cztery spektakle Teatru Polonia z Warszawy, prowadzonego przez Krystynę Jandę. Bilety na przedstawienia kupować można od wczoraj.

- Nie ukrywamy, że zależało nam na ambitniejszych przedsięwzięciach teatru Krystyny Jandy. Staraliśmy się wybrać takie przedstawienia, których trójmiejska publiczność nie miała dotąd okazji zobaczyć. Prezentujemy głównie te spektakle, które rzadko wyjeżdżały poza Warszawę. Jako teatr impresaryjny chcemy ukazywać różnorodne oblicza teatru. Tak, jak nie można stworzyć wartościowej biblioteki, kompletując tylko jeden gatunek literacki, tak i my staramy się prezentować różne teatry, zarówno te ambitne, jak i bardziej rozrywkowe czy popularne - mówi Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Tydzień z Teatrem Polonia zainauguruje 27 września spektakl "32 omdlenia" wg Antoniego Czechowa, w reżyserii Andrzeja Domalika. To trzy jednoaktówki Czechowa, określane przez niego samego żartami scenicznymi: "Niedźwiedź", "Oświadczyny" i "Historia zakulisowa". Czechow stawia krzywe zwierciadło przed swoimi bohaterami, często korzysta z kreski karykatury, dokleja im gogolowskie "nosy". Ale przede wszystkim bawi i każe nam się głośno śmiać. O to, byśmy mieli z czego postarają się doskonali aktorzy: Ignacy Gogolewski, Krystyna Janda i Jerzy Stuhr.

Z kolei w poniedziałek 28 września w Teatrze Szekspirowskim prezentowana będzie "Zbrodnia z premedytacją" Witolda Gombrowicza, w adaptacji i reżyserii Izabelli Cywińskiej. To pełna inteligentnego dowcipu tragikomedia, która dobrze koresponduje z naszymi czasami. Wedle zapowiedzi organizatora - widzowie będą mieli okazję podążać krętymi ścieżkami, które prowadzą do zupełnie nieoczywistych miejsc. W spektaklu występują m. in. Magdalena Warzecha (aktorka Teatru Narodowego), Wojciech Malajkat i Rafał Mohr.

Teatr Polonia przywozi do Gdańska również pozycję dla miłośników talentu aktorskiego i reżyserskiego Krystyny Jandy. Monodram "Ucho, gardło, nóż" [na zdjęciu] wg Verdany Rudan w adaptacji, reżyserii i wykonaniu Jandy to jedna z najciekawszych pozycji repertuarowych Teatru Polonia, także przez swój niełatwy tekst. Zbudowano go na wybuchowym monologu Tonki Babić, z wojną domową na Bałkanach w tle. Bohaterka, kobieta po pięćdziesiątce, jest wulgarna, bezczelna i przepełniona nienawiścią. Wydarzenia z jej przeszłości przeplatają się ze sobą bez względu na chronologię - tragizm miesza się z komizmem. Jest szczera do bólu, nie oszczędza nikogo, ale przede wszystkim nie oszczędza samej siebie. Spektakl pokazany zostanie 30 września.

Przegląd spektakli popularnej warszawskiej sceny zamknie "Kolacja kanibali" Vahe Katcha, w reżyserii Borysa Lankosza, w której 1 października zobaczymy aktorów młodego pokolenia: Aleksandrę Domańską, Andrzeja Deskura, Kamila Maćkowiaka czy Rafała Mohra. Spektakl jest dobrze przyjętym debiutem teatralnym Lankosza, reżysera takich filmów jak "Rewers" czy "Ziarno prawdy". Akcja przedstawienia rozgrywa się w 1942 r. w okupowanej Francji, gdzie siedmioro przyjaciół spotyka się na urodzinach pani domu. Impreza toczy się bez zakłóceń, aż do momentu zastrzelenia dwóch niemieckich oficerów pod oknami kamienicy. Dramat "Kolacja kanibali" swoją premierę miał we wrześniu 2010 roku w Paryżu, a także, niemal równolegle, w Szwajcarii i Belgii. Sztuka zdobyła m.in. 3 Moliery - francuskie wyróżnienie dla najwybitniejszych dokonań teatralnych.

- Teatr Polonia ma liczne grono sympatyków, ale są też prześmiewcy, patrzący na tę scenę nieprzychylnie. Jednych i drugich zapraszamy do siebie, by przekonali się jak naprawdę wyglądają spektakle Teatru Polonia - kończy Jerzy Limon.

Bilety na spektakle kupować można od poniedziałku 7 września, od godz. 14. Za bilety na "32 omdlenia" zapłacić trzeba będzie w zależności od strefy od 60 do 120 zł (normalny) oraz od 45 do 90 zł (ulgowy). Cena wstępu na pozostałe przedstawienia kształtuje się na poziomie 45-100 zł (bilet normalny) i 35-75 zł (bilet ulgowy).

Łukasz Rudziński
www.trojmiasto.pl
9 września 2015

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia